„Palte!“ zavelí hromovým hlasem husitský hejtman Zikmund Korybutovič a s potěšením sleduje, jak jeho bojovníci vystřelují z katapultů na hradby Karlštejna mrtvá lidská těla!
„Však vy mně ještě otevřete brány,“ slibuje si od nečisté taktiky zkušený vojevůdce. Dokonale opevněný hrad se mu přesto dobýt nezdaří…
Hrad Karlštejn, stojící asi 30 km jihozápadně od Prahy, patří k nejznámějším a nejkrásnějším stavbám Česka.
Císař Karel IV. (1316–1378) si jej nechá postavit v letech 1348–1357 k ryze soukromým účelům, až později vladaře napadne, že tato dobře opevněná gotická tvrz by mohla sloužit k ochraně korunovačních klenotů Svaté říše římské.
Ačkoli se říšská koruna na Karlštejně dnes už dávno nenachází, od letošního května si můžete v útrobách stavby prohlédnout jinou úžasnou relikvii, tzv.
karlštejnský poklad – soubor 387 zlatnických prací z období Karlovy vlády, který se poprvé od svého znovuobjevení na konci 19. století navrátil zpět do hradu. Poklad zde bude k vidění až do října 2017!
Neznáme jeho architekta
Kterého stavitele pověří Karel IV. vypracováním náročného projektu, zůstává dodnes tajemstvím. Hrad je vybudován na vápencové skále ve výšce 316 metrů nad mořem a je obklopený vinicemi a hlubokými lesy. Jeho stěny jsou na některých místech silné až 7,5 metru!
Nejpůsobivější částí stavby je nepochybně Velká věž s kaplí svatého Kříže. O její nádhernou nástěnnou výzdobu se postará jeden z největších evropských malířů 14. století mistr Theodorik (asi 1327–1381).
Husité si na něm vylámou zuby!
Z vysokých karlštejnských věží je možné zahlédnout blížící se armádu. „Poplach!“ křičí kapitán hradní stráže. V roce 1422 se Karlštejn pokusí obsadit husitská vojska, vedená litevským knížetem Zikmundem Korybutovičem (kolem 1395–1435).
Přestože Zikmund neváhá při obléhání použít primitivní biologické zbraně a ostřeluje tvrz lidskými mrtvolami, patrně aby hrad zamořil nemocemi, obranu Karlštejna neprolomí a musí odtáhnout s nepořízenou.
Úspěšnější jsou až za třicetileté války Švédi, kteří tehdy již zastaralou a chátrající pevnost roku 1648 dobudou a vyplení! Opravy se polorozpadlý Karlštejn dočká až v závěru 19. století.