Mezi nejznámější historické a zároveň průmyslové památky Slezska patří Dolní Vítkovice a Landek. A společně s haldou Ema jsou dominantami černého města severu. Za jejich vznikem stojí uhlí. Přečtěte si o historii a současnosti této vlivné suroviny.
Jaké uhlí se u nás nachází?
V České republice se v největším objemu těží hnědé uhlí. Na jižní Moravě se nacházely doly na lignit, který má nejnižší stupeň prouhelnění.
Nedaleko Chebu byla zase oblast s výskytem kvalitního antracitu, který se používá jako kovářské uhlí.
Historicky největší význam má však černé uhlí, protože stálo za rozvojem průmyslu, dopravy a je klíčovou surovinou v procesu výroby železa a ocele.
Uhlí bylo zdrojem tepla už v pravěku
Už před více než 20 tisíci lety bylo Ostravsko osídleno gravettienskou kulturou. Tato civilizace je v oblasti Moravy známá díky nálezu Věstonické venuše a také lokalitou Předmostí u Přerova spojenou s lovci mamutů. Centrum pravěké civilizace se nacházelo i ve Slezsku.
Mezi zdejší nejslavnější nálezy patří Petřkovická venuše z železné rudy. Během archeologických průzkumů bylo v její blízkosti v ohništi objeveno černé uhlí a jeho zkoksovatělé zbytky. To je dokladem prvního použití černého uhlí.
V dnešní době je lokalita součástí bývalého dolu a současného muzea těžby jménem Landek.
Počátky těžby uhlí
V 18. století byla těžební oblast součástí Rakousko-Uherska a Pruska. V té době probíhaly první průzkumy výskytu uhlí. Dolování započalo první štolou právě v oblasti Landeku.
V roce 1835 zde byl založen první hlubinný důl a o pár let později ho majitel baron Rothschild pojmenoval po svém synovi Anselm.
Současně s tím se rozvíjelo zpracování železa, pro jehož výrobu je potřebné koksovatelné černé uhlí. Z původně zemědělské Ostravy se stalo „černé město“, s velkým množstvím těžebních míst přímo mezi bytovou zástavbou.
V současné době můžete na úpatí vrchu Landek navštívit největší hornické muzeum v České republice.
Největší objem vytěženého uhlí
Během obou světových válek enormně vystoupal zájem o suroviny, které sloužily k výrobě zbraní. Proto stoupla i těžba černého uhlí v oblasti Ostravska a Karvinska.
Za protektorátu dosáhlo dolování maximálního objemu okolo 20 milionů tun této hořlavé horniny.
V té době je založena i halda Ema, kam se vozila hlušina z ostravských dolů. Tento kužel z odpadních hornin je nejvyšším bodem města a v hlubinách stále hoří.
V zimních měsících ještě teď vycházejí ve vrcholové partii viditelné obláčky horkého oxidu uhličitého a dalších plynů.
Současnost černého uhlí
Od devadesátých let dochází k útlumu a horníci fárají do šachet a štol už jen v západní oblasti revíru.
Část suroviny putuje do elektrárny Dětmarovice, odkud se zpracovaná energie fosilního paliva dostává ke spotřebitelům ve formě elektřiny a parovodem vytápí domovy. Dalším odběratelem je ČEZ.
Proto černé pytlované uhlí určené pro domácnosti zakoupíte občas i s původem ve světových trzích.
Kde máte možnost zakoupit uhlí?
Potřebujete si koupit pytlované uhlí na aktuální topnou sezónu? V nabídce e-shopu Optimtop.cz naleznete černé i hnědé uhlí zabalené po 25 kg a uložené na paletě.
Uhlí je dostupné ve velikostech pro automatické kotle, klasická kamna a kotle s roštem. Doprava je po celé České republice zdarma. Pokud se potřebujete před nákupem poradit, na infolince na vás čekají ochotní odborníci.