Starověká rostlina kdysi známá jako silfión se objevuje v mnoha textech ze starého Říma, Řecka a Egypta a pro své mimořádné účinky je označována za zázračnou.
Vědci měli donedávna za to, že rostlina je již nenávratně ztracena, měla totiž vyhynout před 2000 lety. Nyní ale vychází najevo, že silfión možná stále existuje!
V dávných textech kdysi mocných říší se opakovaně objevuje vysoce ceněná žlutě kvetoucí rostlina silfión. Je to prý všelék, který pomáhá nejen v boji proti nejrůznější neduhům, ale slouží také jako afrodiziakum či dokonce jako antikoncepční prostředek.
Využívá se také jako koření do jídla či k přípravě parfémů. Kdysi rostla především ve starověkém městě Kyréna na území dnešní Libye a rychle se stala nejžádanějším obchodním artiklem města. Konzumovaly ji většina starověkých středomořských kultur.
Mezi nimi byla považována za natolik cennou, že se její vyobrazení objevovala i na kyrénských městských mincích.
Nakonec však rostlina, stejně jako všechno, co se z přírody odebírá v nadměrném množství, vymizela, přičemž poslední zásoby údajně spotřeboval sám římský císař Nero (37–68) před asi 2000 lety.
Skutečně tento starověký přírodní zázrak zmizel v nenávratnu? Vědci nyní přicházejí s tvrzením, že se jim vyhynulou rostlinu podařilo znovu najít!
Roste silfión v Turecku?
Pokud jsou takřka oslavné texty ze starého Říma, Řecka a Egypta alespoň z poloviny pravdivé, pak má silfión modernímu zdravotnictví stále co nabídnout. Není proto divu, že historikové i botanici po rostlině pátrají již stovky let.
Veškeré jejich snahy ale selhávají a vědci se nakonec musejí smířit s myšlenkou, že veškeré zásoby silfiónu byly již skutečně vyčerpány.
Nedávno se však ozval výzkumný pracovník Istanbulské univerzity s tvrzením, že se mu podařil při pátrání po rostlině nečekaný průlom.
Silfión prý znovu objevil vysoko v tureckých horách, tedy stovky kilometrů od jejího přirozeného výskytu ve starověku, kde ji badatelé měli celou dobu přímo před nosem. Jde skutečně o tutéž rostlinu?
Šance jsou silné
Osmašedesátiletý profesor Mahmut Miski, který se specializuje na farmakognozii, tedy studium léků vyráběných z přírodních zdrojů, zkoumá tuto rostlinu již desítky let.
Teprve po důkladném prozkoumání rostliny s latinským názvem ferula drudeana kvetoucí na hoře Hasan v Anatolii si vědec uvědomí, kolik toho má tento poměrně dobře známý rostlinný druh má s legendárním silfiónem podobného.
Při analýze vzorků rostliny Miski například zjistil, že obsahuje protirakovinné sloučeniny, má také protizánětlivé vlastnosti a další vlastnosti připisované starověké zázračné rostlině.
„Stejné chemické látky najdete v rozmarýnu, puškvorci obecném, artyčoku, šalvěji a galbanu – další rostlině rodu Ferula.
Je to, jako byste spojili půl tuctu důležitých léčivých rostlin v jeden druh,“ líčí svůj objev profesor Miski.
Ferula drudeana je druh ločidla, který je nyní stejně vzácný, jako byl kdysi silfión. Roste totiž pouze na třech známých místech v Turecku, z nichž každé má dlouhou historii.
Důkazy navíc naznačují, že tyto lokace odpovídají místům, kde se kdysi usadili staří Řekové. Byla zázračná rostlina starověku opět nalezena?