V rodném Mississippi na jihu USA ho nic pěkného nečeká. Jako syn bývalých otroků čelí posměškům a diskriminaci. Proto vyrazí na zkušenou do světa.
V Chicagu se Frederick Bruce Thomas (1872–1928) vypracuje na žádaného číšníka, který dokáže vyhovět i těm nejnáročnějším hostům. Šikovnému mladíkovi to ale nestačí. Má umělecké ambice, v New Yorku navštěvuje hodiny zpěvu.
„V Evropě jsou výborné školy, špičkové kabarety a větší svoboda,“ přesvědčuje ho přítel – emigrant z Německa –, aby z USA odjel. Frederick neváhá. Vydělá ještě nějaké peníze a v roce 1894 odplouvá za Atlantik.
Procestuje Evropu
Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Rakousko-Uhersko… Frederick procestuje skoro celý kontinent. Naučí se francouzsky, v luxusních restauracích se zdokonalí v číšnickém řemesle, ale živí se i jako komorník.
Kočovnému způsobu života dá sbohem ve chvíli, kdy se v Monte Carlu seznámí s ruským šlechticem. Vstoupí do jeho služeb a v roce 1899 s ním odjíždí do Moskvy.
Utěšeně bohatne
Zakotví v moskevském zábavním centru Akvárium. V roce 1912 se dvěma dalšími společníky celý komplex koupí a začne ho měnit k obrazu svému. Angažuje umělce z celé Evropy. Moskevská smetánka si proměněné Akvárium zamiluje, a Frederick utěšeně bohatne.
Vydělané peníze obratem investuje. Zřizuje luxusní pánský podnik Maxim, který si oblíbí i západní byznysmeni, přijíždějící do Ruska.
Úspěch a pád
Pro své hosty neustále vymýšlí bombastická překvapení. Daří se mu i za první světové války, která zábavě moc nepřeje. Po říjnové revoluci v roce 1917 se to ale změní. Bolševici považují Thomase za nepřítele, postupně mu zabaví veškerý majetek! V létě 1918 se ho pak chystají zatknout.
Frederick se i s manželkou a dětmi nějakou dobu ukrývá v Oděse a poté uprchne do Turecka. Život si zachránil, ale je chudý jako kostelní myš. Nevadí, svůj byznys dokáže znovu rozjet.
V Istanbulu vybuduje několik zábavních podniků, v nichž hrávají jazzové kapely z USA.
Bohužel za pár let zájem Turků o americkou kulturu opadne. Thomas čelí xenofobii a jeho podniky zejí prázdnotou. Vypůjčil si spoustu peněz, a protože úvěry nesplácí, skončí v roce 1927 ve vězení pro dlužníky. Napřesrok v létě zlomený Američan ve své cele umírá…
(Zdroj: HISTORY revue)