Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle.
Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!
Jeho jméno je Go Pek-Hok, ale svět ho bude znát jako Momofuku Ando (1910–2007). Narodí se do bohaté rodiny na území dnešního Tchaj-wanu.
Cílevědomý mladík se přestěhuje do japonské Ósaky, aby vystudoval Ritsumeikanskou univerzitu. Zároveň založí textilní společnost.
Textilka mu sice zbankrotuje, ale houževnatý Go se nevzdává. Nové podnikání zaměří na sůl. Jedna věc mu ale nedá spát. Poválečné Japonsko bojuje s nedostatkem potravin. Ministerstvo zdravotnictví prosazuje pečení chleba z americké pšeničné mouky.
„Proč chleba? Japonci na něj nejsou zvyklí. Vždyť z mouky můžeme dělat i naše těstoviny,“ podivuje se Go. „Naši výrobci nudlí jsou malé společnosti, neuspokojí poptávku,“ argumentuje ministerstvo. V tu chvíli je Pek-Hokovi jasné, že jeho firmu čeká velká transformace.
Ti Američané… Vždyť nemají hůlky!
Po sérii neúspěšných pokusů si roku 1958 konečně plní svůj sen: Vymýšlí instantní nudle, které lze hravě připravit i v polních podmínkách válkou zdevastovaných zemí. Zpočátku spásu nepřinesou. Ne každý si je totiž může dovolit. Stojí 36 jenů, kdežto čerstvé nudle pořídíte tou dobou za šestinu.
Zájem o nový vynález ale rychle roste a cena jde dolů. Sláva pokrmu se šíří Asií. Brzy se instantní nudle doplaví až do Spojených států. Jejich vynálezce zjišťuje, že Američané přistupují k nudlím úplně jinak než Japonci.
Vybalí je, zlomí napůl, v hrnku zalijí horkou vodou a nakonec je snědí vidličkou – či dokonce lžící!
Na trh proto pustí upravené balení. Stačí otevřít víčko, přelít nudle, přidat dehydrovanou směs – a je to! Instantní kuřecí rámen Nissin Cup Noodles je v tu chvíli hitem číslo 1.
Jídlo východu
Jen v Číně se spořádá 42 miliard porcí instantních nudlí ročně. Druhou příčku má Indonésie se 14 miliardami a třetí Japonsko s „nicotnými“ 5,3 miliardami. V Jižní Koreji jde dokonce o nejčastější jídlo. Instantní nudle obvykle obsahují sodné soli polyfosfáty.
Patří pod ně například prášek do pečiva (dihydrogendifosforečnan disodný), ale i třeba trifosforečnan pentasodný, který najdete v pracích prostředcích. Všeobecně jde o stabilizátory, tavící soli a zvlhčující látky. Ve větších dávkách mohou způsobit odvápnění kostí.