Původ kakaových bobů a jejich mimořádné vlastnosti již známe. Nyní jsou na řadě další ingredience, bez kterých si lahodnou čokoládu neumíme představit.
Cesta mnoha z nich k našemu stolu byla dlouhá, protože do Česka se dostaly z druhého konce světa.
Arašídy
Díky nim se čokoláda stane křupavější a získá nótu příjemné hořkosti.
Arašídy, jinak arašídy nebo arašídy, se k nám stejně jako kakaové boby dostaly z Ameriky.
Archeologové odhadují, že indiáni pěstovali ořechy na území dnešního Peru před 7,6 tisíci lety. před lety!
Do Evropy se dostaly se španělskými obchodníky, kteří je objevili na trhu v Tenochtitlanu – mocném městě aztécké říše v roce 1521. Dnes už se s divokými arašídy nesetkáme, ale jejich pěstování se rozšířilo do celého světa.
Plantáže lze nalézt v v Argentině, Senegalu, Indii, Indonésii a USA, kde má arašídové máslo kultovní status.
Rozinky
Tato sladká pochoutka funguje stejně dobře s čokoládou i s jinými sladkostmi, jako jsou dorty nebo šlehačka. Rozinky jsou vlastně sušené hrozny.
Stejně jako jiné sušené ovoce, ořechy a semena se jedly jako dezert od starověku v Řecku, Egyptě, Palestině a Mezopotámii. Rozinky jsou zmíněny i v Bibli (např. v Knize Ozeáše) – v dobách krále Davida byly oblíbeným doplňkem svátečních jídel.
Ročně se ve světě vyprodukuje více než 1,2 milionu tun rozinek (údaje z roku 2016) – nejvíce v USA, Turecku, Řecku, Íránu, ale i Jižní Africe a Austrálii.
Existuje několik odrůd – Smyrna, Sultan, Corinth, cybeby – jsou klasifikovány podle odrůdy hroznů, ze kterých byly vyrobeny.
Za svou sladkou chuť vděčí rozinky vysoké koncentraci cukru (včetně fruktózy), obsahují také antioxidanty a vitamín C.
Máta
Mezi bylinkami jen těžko najdete rostlinu s univerzálnějším uplatněním. Mátu najdete ve žvýkačkách, čajích, čokoládě, limonádě a dokonce i v některých lécích. Za své jméno vděčí krásné nymfě Minthe z řecké mytologie. Hádes, bůh podsvětí, se do ní zamiloval.
Bohužel to zjistila jeho žárlivá manželka a z nebohé nymfy udělala rostlinu, kterou známe dnes. Staří Řekové a Římané využívali mátu nejen ke gastronomickým účelům – byla oblíbeným prostředkem proti zažívacím potížím, bolestem břicha a prsou.
Máta se vyskytuje v různých odrůdách (pepřová, dlouholistá, polní) téměř po celé Evropě a velké části Asie. V květináči si ji snadno vypěstujete sami. Máta obsahuje vitamín A, kyselina listová, mangan a železo.
Kokosové plátky
Staří Malajci nazývali kokosovou palmu „strom s tisíci využitími“.
Není se čemu divit, i dnes najdeme pro její ořechy mnoho využití.
Jejich tuk je užitečný v kuchyni, olej v koupelně a hoblinky jsou lahodným doplňkem čokolády. Kokos ušel dlouhou cestu, aby se dostal na naše stoly – dříve se objevil mj. v jihovýchodní Asii a na ostrovech Oceánie.
Na Novém Zélandu byly objeveny zkameněliny kokosových palem staré 15 milionů let! V Evropě se kokosové ořechy objevily díky portugalským a holandským cestovatelům, jejichž lodě se v 16. a 17. století dostaly do nejodlehlejších koutů planety.
Kokosové mléko je skutečný důl nutriční hodnoty. Má vitamíny skupiny B, hořčík, draslík, zinek, železo, mangan a také se ukazuje jako cenný zdroj elektrolytů.
Lupínky se získávají z takzvaného kokosového masa – bílé vrstvy, kterou chovatelé extrahují ze skořápky ořechu spolu s mlékem.