Asi 1500 kilometrů jižně od Havaje leží korálový ostrůvek jménem Palmyra, který je jedním z posledních trvale neobydlených ostrovů v Tichém oceánu. Vypadá jako nedotčený tropický ráj, ale spoustu lidí upozorňuje, že jeho opuštěnost má svůj důvod.
Tajemný a snad i smrtící důvod. Proč se mnoho místních bojí k němu jen přiblížit?
O palubu velké plachetnice se rozbíjejí zpěněné čepice vysokých vln. Bouře se obchodnímu plavidlu vyhnula, ale noční směna má přesto starosti a musí se pořádně otáčet, aby loď udržela alespoň správný směr, když už ne přesný kurz.
Mezitím se na lůžku v podpalubí neklidně převaluje americký kapitán Edmund Fanning (1769–1841). Má děsivé sny o zkáze a smrti, které ho několikrát probudí. Fanning se vždy na chvíli vydá na palubu, aby se vzápětí v kajutě znovu pokusil usnout. Nakonec to vzdává, a ještě za tmy se ujme vedení lodi.
V hlavě má strašlivou předtuchu, a i když by se v okolí podle map neměla nacházet žádná pevnina, raději nařizuje změnit kurz. O něco později si všichni uvědomí, že jim kapitán dost možná zachránil život.
Loď jen o vlásek míjí útesy kolem ostrova, který se náhle vynoří ze tmy. Naznačilo už toto objevení atolu Palmyra, že nejde o obyčejné místo?
Je tam poklad?
Edmund Fanning později vstoupí do historie jako vynikající kapitán, vedoucí obchodních expedic a objevitel několika ostrovů v jižním Pacifiku. Fakt, že to byl právě on, kdo objevil i tajuplný atol Palmyra, je dlouho mimo zájem badatelů.
Až vzrůstající pověst tohoto korálového ostrůvku tento fakt vynáší na světlo. Své jméno dostává lokalita v roce 1802, kdy u břehů ostrova ztroskotá americká obchodní loď Palmyra. Záhy se začíná šeptat, že jde o prokleté místo.
Námořníci, kteří se plavili okolo, po krčmách přísahají, že viděli nad ostrovem podivná světla nebo že se útesy kolem podivným způsobem mění a náhle objevují.
V roce 1816 údajně u ostrova ztroskotá španělská pirátská loď Esperanza s inckým pokladem na palubě. Předtím, než se piráti vydají na vorech za beznadějnou záchranou, bohatství údajně zakopávají někde na ostrově. Opravdu tam je ukrytý dodnes?
Letadlo zmizelo
A výčet podivných událostí pokračuje. V roce 1870 ztroskotá na okraji laguny posádka lodi Angel. Po několika týdnech je jinou lodi objeven vrak a následně zmrzačená těla posádky. Jejich vražda zůstává nerozluštěná. V dalších desetiletích až magická síla ostrova pokračuje.
U atolu končí další lodě a údajně na něj padají i letadla – jedno se tam mělo zřítit před očima celé řady svědků – žádné trosky ale nebyly nikdy nalezeny.
Vše trvá až do druhé světové války, kdy na atolu vybudují američtí vojáci malé letiště využívané k boji s Japonci.
Jenže i oni rychle zjišťují, že se dostali na velmi podivné místo. Přibývá nahlášených incidentů, jako jsou záchvaty zuřivosti, halucinace, a dokonce i sebevraždy.
V roce 1943 má pak přímo před očima vojáků včetně důstojníků zmizet přistávající vojenské letadlo.
Dvojnásobná vražda
Zatím poslední kapitola tajemných událostí na Palmyře začíná v roce 1974. Tehdy u atolu přistávají se svou jachtou američtí manželé Malcolm a Eleanor Grahamovi. Co se přesně stalo, není zcela jasné. Víme to, že už se na svou loď nikdy nevrátili.
Zavraždit je měl jistý uprchlík Buck Walter, který se tu ukrýval před zákonem. Po tomto činu už o kletbě mluvila i seriózní média.
O dvacet let později se tak z atolu stává přírodní rezervace, na které trvale nikdo nežije a kterou využívají jen vědečtí pracovníci.
I od nich čas od času přijde zpráva o velmi zvláštní a svíravé atmosféře, kterou ostrov má. Proč tomu tak je, ale zůstává záhadou. Skutečně se tu snad v minulosti stalo něco velmi zlého?
Nebo tu snad působí nějaká patogenní síla či jiná dosud neprozkoumaná fyzikální energie?