Jako rodiče chcete své potomky co nejlépe vybavit na samostatnou cestu životem. Jedním z důležitých aspektů jsou peníze a je na vás, jak s nimi budou vaše děti v dospělosti zacházet.
Naučit dítě finanční gramotnosti je důležitým úkolem, který leží na bedrech každého rodiče.
Peníze se promítají do každého aspektu našeho života. Záleží na nich, protože díky nim můžeme jíst kvalitnější jídlo, kupovat si lepší oblečení, lépe bydlet, poskytnout dětem vynikající vzdělání a spoustu dalších věcí.
Jednoduše řečeno, peníze zvedají naši životní úroveň a každý se chce mít dobře. Na tom není nic divného. I vy určitě toužíte po tom, aby se vaše děti měly ještě o chlup lépe než teď vy.
Právě proto je důležité s dětmi o penězích mluvit, vysvětlovat jejich hodnotu a nebát se jim už v mladším školním věku zřídit jejich vlastní dětský bankovní účet, se kterým se budou učit hospodařit.
V jakém věku je nejlepší začít s učením hodnoty peněz?
V ideálním případě by mělo jednoduché učení proběhnout ještě před 7. narozeninami dítěte. Čím mladší dítě je, tím víc nasává vše okolo sebe jako houba.
Utváří si návyky a postoje. Už i dítě, které navštěvuje mateřinku, by mělo vědět, co jsou peníze, že rodiče musejí chodit do práce, aby je vydělali, a co se za ně pořizuje. Posbírejte dostatek trpělivosti a cíleně choďte s dětmi na nákupy.
Děti se tak učí, že potraviny nebo hygienické potřeby se doma neobjevují samy od sebe, ale že je rodiče musejí za peníze nakoupit, osvojují si znalost hodnoty peněz a postupně si budují představu, kolik co stojí.
Jak vysvětlit dětem, kam mizí peníze při platbě kartou?
Placení kartou může být pro menší děti trochu španělská vesnice. Vysvětlete dítěti, co se stane, když platební kartu přiložíte k terminálu.
Snažte se dítěti říct, že peníze mizí z bankovního účtu, na kterém je máte uložené, úplně stejně, jako kdybyste sáhli do prasátka a prodavačce podali minci nebo papírovou bankovku.
Dětem po zaplacení nákupu dejte na hraní účtenku a rovněž si o ní povídejte. Kolik je na ní položek, co jste všechno koupili, kolik to stálo a jak dlouho jste museli být v práci, abyste takový nákup mohli pořídit.
Posilujte návyk spoření peněz
Nákupy a utrácení jsou jedna věc. Vy jakožto rodiče máte za úkol vysvětlit dětem, že peníze se pouze nevydělávají a neutrácejí, ale je třeba i šetřit a vytvářet finanční rezervu na horší časy.
Cílené spoření peněz vyžaduje určitou míru sebedisciplíny a rozhodně to není nic automatického. Spousta dospělých, kteří se potýkají s finančními problémy nebo exekucemi, doplácí na to, že se tuto dovednost nenaučili.
Dejte dětem příležitost vydělat si peníze
Od mladšího školního věku by děti měly pravidelně dostávat kapesné, které si budou ukládat. Zatímco školkovému dítěti postačí pár mincí v pokladničce, mladší školní dítě už může mít svůj dětský bankovní účet.
Kromě kapesného byste měli dítěti dopřát i možnost vydělat si peníze. To můžete udělat například tak, že si s dítětem domluvíte nějakou činnost (práci) nad rámec jeho běžných povinností.
Může to být například mytí auta a za to mu dáte finanční odměnu. Dítě si tak na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je, vydělat si peníze, a kolik úsilí to stojí. V dospělosti se mu tyto zkušenosti budou velmi hodit.
Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com