Na rozdíl od běžné tsunami, které je na moři téměř nerozpoznatelné, je vlna megatsunami viditelná i na otevřeném oceánu. Dosahuje zde výšky kolem 50 metrů.
Když se přiblíží k pevnině, narůstá do výšky desítek až stovek metrů a pustoší naprosto všechno, co jí stojí v cestě. Není před ní úniku.
Když ostrov „spadne“ do moře
Před 73 000 lety se právě taková vlna prohnala západním pobřežím Afriky a nedalekými ostrovy. Na výšku měřila až 270 metrů! Podle nové studie vzniklo náhlým sesuvem ostrovů do moře nedaleko Kapverdských ostrovů. Sesuv způsobil tamní vulkán Fogo.
„Šlo o ohromné množství země, která vytlačila ohromné množství vody,“ řekl Ricardo Ramalho, vedoucí autor studie. „A protože tyto masivy padaly do oceánu, byl jejich účinek velmi výrazný,“ dodal vědec. Vlna zaplavila velkou část afrického kontinentu.
Gigantický papiňák hrozí
Nejpravděpodobnějším kandidátem na vznik megatsunami je dnes sopečný ostrov La Palma se sopkou Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech vzdálený „pouhých“ 1600 kilometrů severně od Kapverd a vulkánu Fogo.
Celý vnitřek tohoto sopečného ostrova je nasycen podzemní vodou. Kdyby sopka vybuchla, přemění se tato voda na páru a vznikne extrémní tlak. Ten může způsobit sklouznutí jihozápadní části ostrova do oceánu.
New York pod vodou
Ostrov La Palma je navíc po erupci z roku 1949 rozpůlen puklinou táhnoucí se od severu po jih. Ohromný sesuv by vyslal vlnu vysokou ze začátku 100 až 600 metrů.
Gigantická vlna se v případě výbuchu přelije přes západní pobřeží Afriky, druhá se vydá k evropskému pobřeží Portugalska, Španělska, Francie a Irska.
Do 8 hodin dorazí další, zhruba osmdesátimetrová vlna na východní pobřeží Spojených států amerických, kde zaplaví New York, Boston, Washington, D.C. i Miami.