Ulice ve filipínském Talisay jsou takřka liduprázdné. Je noc a jen málokdo se už několikátý den odvažuje po setmění vyjít z domu. Řada obyvatel města má po ruce česnek a svěcenou vodu.
Mají strach, že by se mohli stát terčem útoku nesmírně zrůdného upíra. Jsou jejich obavy oprávněné?
Oči dvou malých dívenek jsou rozšířené hrůzou a zarudlé od pláče. Před pár okamžiky údajně na střeše protějšího domu spatřily záhadnou bytost.
„Mělo to drápy a křídla,“ popíší nestvůru Almě Guillemerové, babičce jedné z nich, která je onoho večera hlídá.
K incidentu dojde na okraji filipínského města Talisay v provincii Cebu na začátku letošního února. „Vnučka byla strašně vyděšená, křičela a plakala,“ nechá se Guillemerová později slyšet pro média. Místní obyvatele zpráva nebývale vystraší.
Mají za to, že se do města vrátilo mýty opředené monstrum, známé jako mananangaal.
Ze dvou částí
„Horní část těla tvoří ženský trup, z jehož zad se zvedají obří netopýří křídla,“ popisuje mananangaala známý záhadolog Brent Swancer. Filipínský upír je podle něj jednou z nejohavnějších příšer vůbec. Tvořené je ze dvou částí, které se v noci pohybují úplně samostatně.
Zatímco horní upíří polovina, z níž při letu vlají střeva, útočí na lidi a snaží se z nich vysát krev, ta spodní se zpravidla skrývá, aby ji nikdo nenašel. Pokud ji totiž někdo posype solí, drceným česnekem nebo popelem, mananangaal zemře.
K tomu prý má dojít i tehdy, když se horní části nepovede do rozbřesku opět s tou dolní spojit.
Útočí na těhotné ženy
Po noční obloze se mihne velký stín. „Co to sakra bylo?“ hrozí se lidé. Pár dní poté, co mananangaala spatřily dvě holčičky, se nad Talisay údajně okřídlený vampír opět objevil. Svědek ho ale popíše trochu jinak. „Měl mužské tělo a prasečí hlavu,“ uvede. Může jít nicméně o stejnou nestvůru jako o pár dní dříve.
Mananangaal je podle legend nejen stvoření složené ze dvou částí, ale také bytost schopná měnit pohlaví. Terčem jeho bestiálních útoků mají být děti a těhotné ženy.
Díky dlouhým tesákům a ještě delšímu jazyku je prý monstrum schopné sát krev až z plodu uvnitř matky.
Šlo o kaloně?
Talisajským předměstím se šíří strach. Atmosféra je tak vypjatá, že po dalším domnělém svědectví o výskytu zrůdného mananangaala vystoupí vedení města a veřejnosti slíbí, že incidenty prošetří a přijde jim na kloub. „Není se čeho obávat,“ ubezpečuje vystrašené obyvatele.
Se žádným oficiálním vysvětlením ovšem dodnes nepřišlo. Podle vědců by se za okřídleným upírem mohl skrývat nějaký druh kaloně. Jde o příbuzné netopýrů, kteří dosahují enormních rozměrů. Někteří mohou mít rozpětí křídel bezmála dva metry a navíc velmi bizarní hlavu.
Kaloni sice na rozdíl od domnělých vampírů nepijí lidskou krev, nebezpeční ale mohou být. Přenášejí totiž řadu nemocí, včetně smrtící Eboly…