Pevný stisk ruky se cení jako znak poctivosti a síly.
Ve speciální robotické rukavici „RoboGlove“, se kterou přišla NASA se spolupráci s americkou General Motors a švédskou společností Bioservo Technologies AB, však hrozí, že jí svému protějšku rozdrtíte.
RoboGlove by měla podle záměru NASA pomoci především astronautům, kterým ve stavu mikrogravitace umožní lépe a pevněji nejrůznější nástroje. Své uplatnění však najde i na zemi.
General Motors (GM), který kvůli jejímu vývoji založil s NASA společný podnik, si od ní slibuje, že baterií napájená roborukavice sníží svalovou únavu a z dvoj- až trojnásobí sílu jejího nositele.
Roborukavice nabízí stejnou zručnost jako lidská ruka, ale s podstatně vyšší účinností. Tlakové senzory napodobují nervy. Motorky a umělé šlachy pak suplují funkci svalů a šlach.
Nositel rukavice neztrácí cit v rukou, ale umělé šlachy mu dodávají silnější stisk.
Úchop v rukavici je dostatečně jemný na bezpečnou manipulaci s vejci, ale dostatečně silný na udržení pevného stisku těžkého nástroje bez nutnosti vynaložit větší sílu. K dosažení tlaku 15 – 20 liber stačí, když nositel vynaloží třetinový až poloviční tlak.
Energii přitom dodává baterie na opasku, se kterou je rukavice propojená prostřednictvím kabelu.
Kromě získání pevnějšího úchopu s menším tlakem, může RoboGlove i předejít únavě svalů v rukách a dalším zdravotním problémům, což ocení především dělníci v průmyslové výrobě.
Podle výzkumu GM se může objevit únava u takového dělníka už po několika minutách držení stejného nástroje. GM sice nemá časový harmonogram pro široké nasazení robotických rukavic do výroby, ale chce být prvním výrobcem automobilů, který je bude využívat.