Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hovoří také jasně.
V posledních letech roste kriminalita ve virtuálním prostředí o skoro 100 procent ročně. A zastavení tohoto trendu nikdo nečeká.
Začíná to obvykle tím, že na internetu narazíte na reklamu slibující výhodné akcie, drahé kovy nebo kryptoměny.
V případě, že postupujete podle pokynů a založíte si účet na stránkách „investiční“ společnosti, brzy se vám ozve vyškolený zástupce a přes telefon vysvětlí, jak svět investic ve skutečnosti funguje, a co je potřeba dělat, abyste dosáhli co nejvyšších zisků.
Celé je to ale dost složité, takže vám ochotně nabídne pomocnou ruku a přesvědčí vás, ať si do počítače nainstalujete program AnyDesk nebo TeamViewer. Instalace s tímto odborným asistentem je hračka, protože vás rád vším krok za krokem provede.
Podvodné programy
V čem je ale problém? Výše uvedené programy pro vzdálenou správu jsou určené pro IT specialisty, aby mohli opravovat počítače na dálku.
Takže pokud se po instalaci těchto programů podle pokynů „makléře“ přihlásíte do svého internetového bankovnictví, tak „makléř“ nejen na své obrazovce vidí, co na počítači děláte, kolik máte na účtech a na co klikáte, ale rovněž nad vaším počítačem kompletně přebírá kontrolu.
Vše tohle bohužel končí tím, že vám vybílí účet.
Jak škodí Volači a Klikači?
Instalace speciálních programů patří mezi řadu fíglů, kterými obelhávají své oběti kyberzločinci, které podle způsobu útoku dělíme na dvě skupiny. Volači cíleně telefonují vybraným osobám, snaží se je dostat pod tlak a vylákat z nich citlivé údaje.
Často fingovaně vystupují jako zástupci banky, policie nebo pošty. Klikači zase fungují tak, že rozesílají velké počty podvodných emailů a SMS, které už dávno nejsou psané špatnou češtinou s překlepy.
(Úvodní FOTO: Unsplash)