Všichni známe oněch 5 základních smyslů, které nám pomáhají orientovat se na světě. Je to zrak, čich, hmat, sluch a chuť.
V našem organismu nicméně pracuje nenápadně celá řada dalších smyslů, o kterých ani nevíme a přitom bychom bez nich jen těžko přežili.
Smysl pro rovnováhu
Náš smysl pro rovnováhu je zajišťován vestibulárním systémem ve vnitřním uchu a poskytuje nám důležitou zpětnou vazbu o poloze hlavy a všech pohybech. Kinetické čidlo se skládá ze tří kanálků naplněných tekutinou.
Na jejich konci jsou svazky tenkých vlasových buněk. Při každém pohybu hlavou zatlačí tekutina na vlásky, které se ohnou a vyšlou do mozku signál o pohybech hlavy.
Smysl pro pohyb
Dokonce i ty nejjednodušší pohyby by mohly být pro nás problémem, pokud by dokonale nepracoval systém, který monitoruje pozici těla v prostoru. Pomáhá nám odhadovat vzdálenost a umožňuje nám také třeba jezdit na kole či hrát na klavír.
Receptory se nacházejí v kloubech, svalech či v kůži a předávají do mozku informace o úhlu a pozici každého kloubu i o napětí šlach a svalů.
Smysl pro čas
I bez hodinek si stále uvědomujeme plynutí času, ale naše tělo jako hodinky nefunguje. Náš mozek je naprogramován na tzv. cirkadiální 24hodinový rytmus.
Ten řídí denní nejvyšší a nejnižší hladiny produkce hormonů a ovlivňují tak naše chování, například kdy máme jíst a kdy jít spát. Vědci se domnívají, že máme v mozku i jakési stopky pro kratší časové úseky.
Smysl pro teplotu
Pro naše tělo je velmi důležité rozeznávat teplo a chlad. Naše orgány musí tělo uchovávat ve správné teplotě, aby dobře fungovaly a upozorňovat na extrémy, které by je mohly poškodit.
Vnější teplotu detekujeme pomocí zakončení nervů v kůži, tu vnitřní hlídá část mozku zvaná hypotalamus. Při přehřátí například náš mozek vydá pokyn vytvářet pot, při chladu vyvolá třes.
Smysl pro dýchání
Dýchání je řízeno respiračním centrem v mozku. Snímače v této oblasti spolu s čidly v krční tepně a aortě detekují hladinu plynů v tekutině, která obklopuje mozek. Hlídají jak hladinu kyslíku, tak oxidu uhličitého.
Při zvýšeném množství tohoto odpadního plynu nás tělo upozorní zvýšeným pocitem dušnosti a dá pokyn k rychlejšímu dýchání.