A není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Nestačí jen „cosi“ nasypat „kamsi“ a odškrtnout si „splněno“. Krmením na sebe berete mnohem větší závazek a zodpovědnost.
Máte v plánu sypat v zimě zpěvavým opeřencům nějaké dobroty? Pak byste měli vědět pár pravidel, která je při tom nutno dodržovat. Jinak můžete ptákům víc uškodit než pomoci. Ornitologové varují, že špatné krmení je horší než žádné.
Pravidlo č. 1 – NAČASOVÁNÍ
Krmit se nemá celoročně. Zvyšuje se tím závislost ptáků na člověku. Nejkritičtějšími měsíci jsou leden a únor. Začíná se ale již v listopadu a sypat byste měli do krmítek maximálně do března. Ostatní dobu nechte opeřence, aby se o svou potravu starali sami.
Pravidlo č. 2 – PRAVIDELNOST
Když jednou s krmením začnete, pamatujte, že byste měli mít potravu připravenou pravidelně a v přibližně stejném množství. Proč? Protože ptáci si tvoří tukové zásoby především v druhé části dne.
Při rozhodování, kde se před nocí nakrmit, počítají pravděpodobně také s vaším krmítkem.
Pravidlo č. 3 – MÍSTO
Krmítko dejte do výšky kolem jednoho a půl metru nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.
Pravidlo č. 4 – CO DO KRMÍTKA NEPATŘÍ
Určitě nedávejte brambory, chleba, uzeniny, solenou slaninu, strouhanku ze soleného pečiva (sůl již v malém množství dokáže ptáky zabít), měkké pečivo, zbytky kořeněných jídel. Nic plesnivého, takže čas od času krmítko zkontrolujte a vše špatné vyhoďte.
Pravidlo č. 5 – ČÍM KRMIT
Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídnete, tím více druhů ptáků můžete pozorovat.
* Olejnatá semena (slunečnice, řepka), lůj, mák, jádra ořechů a oříšků, špekové kůže a tukové směsi jsou potravou pro sýkorky.
* Semena trav a obilovin poslouží pro pěnkavy, vrabce, strnady, zvonky a kosy.
* Plody nejrůznějších bobulovin i na kousky nakrájené sušené hrušky, švestky nebo jablka a rozinky, jeřabiny a šípky budou vyhledávat kosi a drozdi.