Ospalé městečko Gower v americkém státě Missouri je vzhůru nohama. Už několikátý den do něj proudí davy poutníků. Stovky jich opět stojí před místním klášterem, který má nabízet velmi neobvyklou podívanou.
Mohla by být díky tomu dokonce jedna ze zdejších jeptišek svatořečena?
Dřevěná rakev pomalu opouští otevřený hrob. V roce 2023 na svátek sv. Ludvíka z Montfortu se jeptišky z gowerského kláštera rozhodnou exhumovat tělo Wilhelminy Lancasterové (1924–2019), zakladatelky svého řádu.
Ta zemřela v roce 2019 v úctyhodném věku 95 let. Ostatky někdejší jeptišky chtějí umístit na reprezentativnější místo v kapli před oltářem.
„Zaměstnanci hřbitova nám řekli, abychom očekávali jen kosti, protože sestra Wilhelmina byla pohřbena bez balzamování a v jednoduché dřevěné rakvi,“ uvede jedna z řádových sester. Poté, co ale odkryjí víko rakve, čeká je šok…
Jako když ji pohřbívali
Abatyše Cecelia Snellová se rychle pokřižuje. Je to právě ona, kdo se škvírou jako první podívá do rakve. Podle vlastních slov spatří „zcela neporušenou nohu i s ponožkou, která vypadala stejně, jako když jsme ji pohřbívali.“ A neplete se.
Když jeptišky víko úplně odkryjí, zjistí, že tělo Wilhelminy Lancasterové, je i po bezmála čtyřech letech od pohřbení naprosto neporušené. Co je ještě více znepokojivé, dokonale zachovalá je i svíčka se stuhou a růženec, které má na hrudi.
To samé platí pro její oblečení. „Její závoj byl naprosto neporušený, zatímco obložení rakve bylo zcela zničené,“ uvede Snellová. Jak je to možné?
Ve skleněné vitríně
K tělu mrtvé jeptišky přistoupí další poutnice. Jde o Mary Lou Ennovou, jež se při pohledu na Wilhelminu rozpláče. „Zpočátku jsem měla pocit, že to není skutečné.
Ale jak jsem se na ni dívala a z očí mi začaly kanout slzy, věděla jsem, že je to pravda,“ popíše. „Cítila jsem, že je tam Bůh. Stal se opravdový zázrak,“ uvede jiná věřící.
Krátce po exhumaci je Wilhelminino tělo ošetřeno voskem a vystaveno v prostorách kláštera. Později putuje do skleněné schránky.
Zpráva o „zázraku z Missouri“ se rychle rozkřikne mezi lidmi a do Goweru, který leží severně od Kansas City, začnou proudit davy věřících.
Zjevil se jí Ježíš?
„Za padesát let, co se zabývám pohřbíváním, jsem nic podobného neviděl,“ podivuje se Jack Kline, který ostatky Lancasterové ukládal do rakve. Podle řady lidí jde o zázrak. Oslovení vědci s nimi nesouhlasí. Domnívají se, že kauza má racionální vysvětlení.
Patří mezi ně i antropolog Nicholas Passalacqua, podle nějž za správné teploty, vlhkosti a typu půdy může dojít k mumifikaci těla. Problém je v tom, že jeptiška byla pohřbena v naprosto běžných místech.
Věřící navíc připomínají, že Wilhelmině se měl už v devíti letech zjevit Ježíš a později jako zázrakem přežila útok nožem, který zastavil límec jejího hábitu.
Byla Bohem vyvolená a mají její ostatky moc uzdravovat nemocné? Těžko říci. Vzhledem k tomu, že letos uplyne pět let od smrti Lancesterové, bude možné zahájit proces jejího případného svatořečení.