Stanfordský výzkumný ústav v USA je svědkem podivného experimentu. 6. června 1972 zde vědci zjišťují, zda muž jménem Ingo Swann ovládá dálkové nazírání, jak tvrdí. Popsat má magnetometr umístěný v jiné části komplexu.
Swann zařízení nejen přesně vylíčí, ale údajně ovlivní i jeho činnost. Udělá svými schopnostmi dojem i na americkou zpravodajskou službu?
Renomovaní američtí fyzici Russell Targ (*1934) a Harold Puthoff (*1936) jsou nesmírně překvapení. Právě oni se v roce 1972 pustí do výzkumu jasnovideckých schopností Ingo Swanna (1933–2013).
K jejich údivu samozvaný telepat uspěje. 27. dubna 1973 ho proto na Stanfordském výzkumném institutu v Kalifornii podrobí dalšímu testu. Pomocí dálkového nazírání má přiblížit podobu planety Jupiter. Tu popíše velmi přesně. Navíc přidá jeden zajímavý detail.
„Velmi vysoko v atmosféře jsou krystaly… třpytí se. Možná je to prstenec,“ uvede Swann. Astronomové se tehdy domnívají, že Jupiter žádný prstenec nemá. O pár let později ale družice Voyager 1 prokáže, že měl Swann opět pravdu…
Strach ze Sovětů
Je to jedna z těch nabídek, které se neodmítají. Záhy po experimentech se Swannem se na Puthoffa obrátí Ústřední zpravodajská služba s tím, že by ráda vědcův tým pověřila jistými úkoly. A vědec souhlasí.
„V té době si odborníci z americké zpravodajské služby dělali čím dál tím větší starosti kvůli zprávám z Ruska,“ vysvětluje záhadolog Matt Lamy.
Sověti totiž v roce 1970 uskuteční pokusy s Ninel Kulaginou (1926–1990), jíž se údajně silou myšlenek podaří zastavit tlukot srdce.
Mezi své špiony proto začnou verbovat domnělé telepaty. Američané samozřejmě nemohou zůstat pozadu a také se rozhodnou zabývat nadpřirozenem.
Projekt Stargate
Bývalý policista Pat Price zavře oči a po chvíli ticha začne popisovat třípatrovou budovu. Podle vlastních slov také ovládá mimosmyslové vnímání.
V létě roku 1974 ho proto kontaktuje CIA s tím, aby jí sdělil, co se nachází na jistých souřadnicích.
Price prý při dálkovém nazírání spatří utajený vojenský komplex. Jak Američané následně zjistí, Sověti v něm vyvíjejí atomové zbraně. I díky tomuto úspěchu roku 1978 odstartují projekt Stargate.
Jeho hlavní „hvězdou“ je Ingo Swann. Zapojeni jsou do něj ale mnozí další jasnovidci. Jeden z nich například přesně identifikuje místo, kde v Africe havaroval sovětský bombardér.
Šlo o podvody?
Studená válka je u konce. CIA přesto v projektu Stargate pokračuje. Jasnovidci se nově jen více zaměřují na překupníky drog a teroristy. Swann podle vlastních tvrzení vyvine novou metodu na jejich dopadávání; jde o koordinované mimosmyslové vnímání na dálku.
Po roce 1990 ovšem přibývá kritiků jak Swanna, tak projektu. Podle skeptika Jamese Randiho (1928–2020) je dálkové nazírání podvod. Stejný názor navíc zastává čím dál tím více lidí. V roce 1995 je proto program ukončen.
„Tým byl rozpuštěn a hodně jasnozřivců využívaných armádou pak nabídlo služby soukromě,“ uzavírá Lamy. Přišla tak americká tajná služba o cenné služby, nebo se jen konečně zbavila podvodníků?