Bájný zaniklý kontinent Atlantida odjakživa fascinuje fantasty, dobrodruhy i seriózní historiky. Kolem Atlantidy tak vzniká celá řada pověstí i konspiračních teorií. Traduje se, že k zániku Atlantidy dochází asi před jedenácti tisíci lety.
Skutečně v dávných dobách tento kontinent existuje a jakými znalostmi a dovednostmi asi disponuje?
Dodnes nikdo nezná přesnou polohu Atlantidy, avšak řecký filozof Platon (428 nebo 427-347 př. n. l.) popisuje její umístění před „Herkulovými sloupy“ ve vztahu ke „Gibraltarské skále“ a severní Africe.
Celá řada expedic a průzkumů se snaží zjistit skutečnou polohu, ale nikomu se zatím ani nedaří s určitostí prokázat její samotnou existenci. Platon se o Atlantidě zmiňuje ve svém dialogu Timaios a Kritias, který píše v roce 360 př. n. l.
Platon v něm hovoří také o nejcennějším kovu hned po zlatě a píše, že obyvatelé Atlantidy znali „měď vytěženou ze země“, která září jako oheň…
Vzácný, neznámý kov?
Filozof se zmiňuje také o tom, že prvky záhadného kovu zdobí i stěny citadely a interiér Poseidonova chrámu v Atlantidě. „Uvnitř chrámu byl strop ze slonoviny, obložený všude zlatem, stříbrem a orichalkem.
Všechny ostatní části, stěny, sloupy a podlaha, byly pokryty orichalkem,“ píše Platon. Celou Atlantidu pak dokonce popisuje jako osvětlenou „blikajícím červeným světlem orichalku“.
Podle starořeckých textů je vynálezcem orichalka Kadmos, postava z řecké mytologie. O Kadmovi se rovněž říká, že je zodpovědný za zrod Théb a import fénické abecedy do Řecka.
Podle starých Řeků je orichalcum kovem s jediným místem výskytu, kterým je právě ztracená Atlantida… O jaký kov se to vlastně jedná? Dodnes přesně nevíme. Orichalcum, kov Atlantidy, má starobylou a záhadnou historii. Již po staletí odborníci diskutují o jeho složení i původu.
Nečekaný objev
Odborníci věří, že se jedná o pouhou legendu, a to až do doby, kdy tým mořských archeologů v roce 1988 objevuje 39 slitků tohoto zvláštního kovu z lodi, která je potopena již 2 600 let, a to několik stovek metrů od pobřeží města Gela na Sicílii v hloubce asi tří metrů…Později je podle BBC objeveno dalších 47 slitků.
Profesor mořské archeologie Sebastiano Tusa (1952-2019) z Úřadu námořního inspektora na Sicílii prohlašuje, že slitky objevené ve vraku potopené lodi jsou pravděpodobně bájný červený kov známý jako orichalcum.
Loď převážející kov zřejmě zastihuje silná bouře a potápí se asi právě ve chvíli, kdy se chystá vplout do přístavu. Podle Tusy je Gela již zhruba sto let po svém založení v roce 689 př. n. l. bohatým městem s dílnami, kde se vyrábí cenné předměty, jako například šperky.
Názory odborníků a chemická analýza
„Vrak lodi pochází z první poloviny 6. století,“ řekl Tusa médiím. O orichalku je do této doby známo pouze to, že je tento kov zmiňován ve starověkých textech.
Většina odborníků se shoduje na tom, že orichalcum je slitina mědi podobná té, která se vyrábí nauhličováním. Jedná se o proces, při němž se v kelímku spojuje zinková ruda, uhlík a kovová měď.
Rozbor nalezených slitků provádí Dario Panetta, výkonný ředitel společnosti Technologies for Quality. Panetta analyzuje složení ingotů pomocí rentgenové fluorescence.
Při analýze se ukazuje, že slitky z Atlantidy jsou slitina vyrobená převážně z mědi, 14-20 procent pak představuje zinek a nižší podíl niklu, olova a železa. Jsou však orichalkové slitky skutečným důkazem existence Atlantidy? Na konečný verdikt ohledně osudu bájné říše si asi ještě počkáme…