Barcelonský Sips je podle prestižního žebříčku The worlds 50 best v současnosti nejlepším barem na světě. Pro mnohé z těch, kdo se orientují ve světě mixologie, ale nešlo o žádné překvapení.
Sips byl pro tento titul předurčen, otevřela jej totiž dvojie barmanů, která patří k absolutní světové špičce.
Zvenčí nenápadný podnik najdete v srdci barcelonské čtvrti Eixample, která je oblíbeným cílem turistů, ale zároveň si dokáže uchovat tu správnou uvolněnou atmosféru Barcelony.
Díky tomu zde můžete navštívit hned několik výjimečných barů, třeba Dry Martini, Tandem, Galileo či Solange. Žádný z nich se ale Sips nemůže rovnat.
Důvodem však není interiér či signature koktejl, nýbrž ikony mixologického světa, které za ním stojí – Mark Alvarez a Simon Caporale.
První jmenovaný byl po sedm let zodpovědný za koktejlový bar v restauracích El Barri legendárního šéfkuchaře Alberta Adrià, zatímco druhý stál za úspěchem londýnského baru Artesian, který si od roku 2012 až do roku 2015 udržel titul nejlepšího baru světa.
Netradiční pojetí
Nápad na otevření vlastního baru se zrodil v Londýně před covidovou pandemií a Alvarez s Caporalem jej zrealizovali v roce 2021. „Nabídka koktejlů v Sips je na velmi vysoké úrovni, ale je to také místo, kde můžete jen tak relaxovat, vypít si pivo nebo si vychutnat míchaný drink.
Chceme být otevření pro každého,“ vysvětluje Alvarez. Čím se však Sips odlišuje od tradičních barů je navíc inovativní pojetí interiéru. Barový pult tu totiž neodděluje barmany od zákazníků, naopak stojí ve středu prostoru jako ostrov.
Zákazníci ale u něj nesedí, nenajdete tu žádné barové stoličky. Pult slouží pouze k přípravám koktejlů a návštěvníci mohou práci mixologů sledovat jako uměleckou performance usazení v pohodlných křeslech u vlastních stolů.
Vlastní rukopis
I přes hvězdnou kvalitu zdejších nápojů, ceny koktejlů zůstávají stále na rozumné úrovni. „Naším cílem není zaměřit se pouze na luxus nebo extravaganci,“ říkají barmani, kteří se při přípravě koktejlů zříkají přehnaných gest.
Samotné koktejly ale často působí jako umělecká díla, nejen propracovanou mixologií ale také díky na zakázku vyráběným sklenicím. Příkladem může být koktejl Manos de Dalí neboli Ruce Dalího: „Před miliony let pili lidé z vlastních dlaní.
My jsme tím nechali inspirovat a vytvořili sklenici stejného tvaru, ve které se snoubí koktejl z asijské hrušky portského, španělské brandy s nádechem kakaa,“ popisuje Caporale.
Výstřední je i koktejl Blanc s brandy Fundador, piniovými oříšky, rozinkami a lyofilizovaným špenátem. Na menu však najdete i tradiční oblíbené položky, ovšem vždy připravené s výjimečným smyslem pro detail.