Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě.
A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás.
Šalvěj lékařská
Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstvé nebo sušené listy, ze kterých si připravíte nálev nebo čaj.
Čaj – 1 čajovou lžičku čerstvých nebo sušených lístků šalvěje zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 10 minut. Pijte vlažný, asi 2 až 3 šálky denně. Ideální je nalít ho do termosky a popíjet během dne.
* Kúra by měla trvat maximálně 3 týdny, pak následuje dva týdny přestávka. Po ní ji můžete zopakovat.
Tip: Šalvěj používáme obvykle i jako koření, takže s její dostupností není problém. Pokud si ji chcete pěstovat a sami sušit, sbírejte listy krátce před rozkvětem kolem poledne během slunečných a suchých dní.
Červený jetel
Často se přidává do různých bylinných směsí hlavně pro vůni a barvu, ale při klimakterických potížích se hodí spíš samotný. Pomáhá při návalech horka, nespavosti a podrážděnosti i proti nadměrnému pocení.
Čaj – 2 lžíce sušeného květu červeného jetele zalijte 500 ml vroucí vody. Nechte louhovat 5 minut. Přeceďte a ještě teplý po doušcích popíjejte.
* Čaj z jetele můžete užívat dlouhodobě, ideální je 1 šálek 3x denně.
Tip: Pokud se rozhodnete si rostlinku v sezoně usušit, můžete sbírat celou nadzemní část, ale nejvíce cenných látek obsahují květy.
Třezalka tečkovaná
Má zklidňující účinek, pomáhá proti výkyvům nálad, navíc má pozitivní vliv na spánek a posiluje imunitní systém.
Čaj – 2 čajové lžičky suché třezalky zalijte šálkem vroucí vody. Následně ji nechte 15 minut louhovat a poté přeceďte.
* Čaj je vhodné pít až 3x denně.
Tip: Třezalce se vyhněte, když se budete chtít opalovat nebo půjdete do solária. Zvyšuje totiž citlivost na světlo a mohly by se vám objevit pigmentové skvrny.