Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli.
Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!
Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává na všech čtyřech nohou, ale když se postaví na zadní, má údajně hodně přes dva metry. Na břiše má tlamu dostatečně velkou na to, aby pozřela jakéhokoliv tvora, který mu zkříží cestu.
Existuje ovšem způsob, jak se děsivému stvoření vyhnout: stačí být dostatečně obezřetní a zapojit smysly, zejména čich. Podle pověstí totiž existuje jeden zásadní varovný signál, že se mapinguari blíží, a sice jeho zápach. Vydává prý intenzivní hnilobný odér.
Ostatně, mapinguari se dá přeložit jako „řvoucí zvíře“ nebo „páchnoucí zvíře“. A jak tak putuje džunglí v Amazonii, svými silnými drápy trhá křoviny, ničí stromy a zanechává za sebou stopu zkázy.
I když je jeho aktuální existence většinou odmítána jako mýtus nebo součást folklóru, existují určité vědecké důkazy, že mohl mít svůj reálný předobraz.
Rychle k vodě!
Ve většině bodů připomíná jeho popis obřího pozemního lenochoda velikosti slona, který kdysi žil na jihoamerickém území. Vědci našli zkameněliny staré více než 11 000 let, které patří tomuto zvířeti zvanému Megatherium.
A i když by měli být dávno vyhynulí, někteří lidé věří, že hlášená pozorování mapinguari jsou důkazem, že tento lenochod stále žije v hlubinách amazonského deštného pralesa.
Zatímco tito dávní tvorové byli vegetariáni, legendární „páchnoucí zvíře“ má prý ve zvyku napadat dobytek a další velká zvířata a pochutnávat si na nich.
O tom, že by někdy sežralo člověka, neexistuje žádná zpráva, ale pokud by se přece jenom někdo s děsivým monstrem setkal a nenechal se včas varovat jeho zápachem, prý stačí pro jistotu zamířit k nejbližší řece nebo jezeru.
Vědci v džungli
Mapinguari má totiž údajně odpor k vodě (což by mohlo vysvětlovat jeho zápach), takže se snaží držet od ní co nejdále. Zvěsti o těchto zvířatech se staly tak rozšířenými, že zaujaly dokonce i vědce.
Ti se opakovaně vydávají do deštného pralesa, aby hledali důkazy, zda může pozorování takových tvorů být víc, než jen pouhá legenda. Ale zatím se zdá, že dnes už se po amazonské džungli nic jako mapinguari rozhodně nepotlouká.
Podle vědců jde skutečně o přežívající vzpomínky na setkání lidí s posledními lenochody Megatherium a nejde o ojedinělý případ, kdy vyhynulé druhy přežívají v legendách neuvěřitelně dlouho.
Ale ať už je pravda jakákoliv, pověst určitě jen tak v dohledné době nezmizí. A protože existence mapinguari není vyloučená ani potvrzená, pokud se dostanete do Amazonie, věřte svému čichu a instinktu!