Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!
V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, vrhají prý na ně zlé a závistivé pohledy. A co tedy takový Turek udělá?
Pověsí si na sebe či někde ve své blízkosti nazar, skleněné modré oko, jež veškerého zlo směřující od lidských očí odrazí! Slovo „nazar“ ostatně znamená „dívat se“.
Už víc než 5000 let!
A funguje to? Lidé tomu každopádně věří už tisíce let. Nejstarší zmínky o amuletech ve tvaru oka pocházejí z oblasti Středomoří z doby asi 3300 př. n. l.. Okolo roku 1500 př. n. l. už mají Féničané podobné nazary, jako jsou ty dnešní.
Z modrých oček si vyrábějí šperky, případně si je vystavují v domácnosti, a brzy je v tom následují další – Asyrové, Babyloňané, Řekové, Římané, Egypťané či Osmané (obyvatelé dnešního Turecka). Ti všichni věří tomu, že pohledy zlých lidí je mohou uhranout!
A důsledkem uhranutí může být zkáza, zlá nemoc nebo i smrt. Nejnebezpečnější je pohled modrých očí, které podle řeckého historika Plútarcha (asi 46–127) patří výhradně čarodějnicím!
Korálek pro štěstí
Z Turecka si dnes nazar, neboli také „oko zla“, přivezou snad všichni. Najdeme je ale i jinde na Balkáně a v mnoha dalších zemí světa. Někdy se setkáte s označením Nazarlik, jindy třeba Nazar boncuğu (boncuk znamená turecky korálek).
Amulet může mít přímo tvar korálku, anebo ho doplňuje dírka na zavěšení. Seženete ho v různých velikostech a pověsit si ho můžete kamkoliv. Na krk, na oblečení, na klíče, na zrcátko v autě, doma třeba na lustr nebo na dveře.
Většinou jde o různé odstíny modré, objevit se mohou i jiné barvy (nejčastější místo světlemodré žlutá). O materiálu je však jasno – správný nazar je ze skla! Dodnes ctí lidé tradiční ruční výrobu.
Na železnou tyč se nejprve navine nejtmavší sklo a poté se přidávají vrstvy dalších barev, ideálně nad ohněm z borového dřeva. A proč vůbec sklo? Abyste poznali, že případné zlé oči jsou už někde za rohem. Protože v takovém případě…. nazar praskne!
Magie ve WhatsAppu
„Nazar nemá nic společného s islámem,“ překvapí na počátku roku 2021 veřejnost oznámení tureckého státního úřadu pro náboženské záležitosti (Diyanet).
„Jakýkoliv postoj, přesvědčení či víra, přisuzující výsledný účinek čemukoliv jinému než Alláhovi, je v našem náboženství zakázán!“ Turečtí muslimové rozhodnutí příliš nechápou a se zákazem používaní amuletu se smířit nechtějí.
Tradice modrých korálků je tu ostatně tak zakořeněná, že celou ji jen tak vymazat není možné. Mnozí dnes navíc už neberou nazar jako ochranu před uhranutím, ale spíš jako dekoraci či talisman pro štěstí.
Pokud chcete někomu ono štěstí poslat virtuální cestou, můžete nazar vybrat mezi emotikony v telefonu. Do řady vysmátých i naštvaných smajlíků, symbolizující komunikaci dnešního světa, se pradávný symbol dostane v roce 2018.