Aby se jednotlivé chutě nerušily či nepřebíjely, je třeba zvolit vhodné bylinky k tomu správnému druhu masa. Které nám navíc umožní obejít se bez koření? To vám prozradí následující článek.
Do mletého masa je vhodné přidat:
Libeček, který svou vůní připomíná polévkové koření, proto se mu u nás říká vegeta nebo maggi. Když je čerstvý, má velmi intenzivní vůni a lahodnou chuť, takže stačí do pokrmu přidat jen několik lístků.
Pažitka bývá díky své jemně cibulové chuti častou náhražkou v jídelníčcích osob s nemocemi trávicího ústrojí.
Mladé lístky a celé stonky saturejky, které se vyznačují peprnou chutí a jsou silně aromatické. Navíc tato bylinka podporuje chuť k jídlu a trávení.
K drůbežímu masu se hodí:
Jihoasijská rákosovitá rostlina citronová tráva, poněkud připomínající jarní cibulku. Její aroma je však velmi intenzivní, proto ji používáme velmi opatrně.
Do Evropy se dostala díky thajské a asijské kuchyni a dnes ji nakoupíme nejen v asijských obchodech, ale i dobře zásobených supermarketech.
Velmi tučná masa trochu odlehčí:
Oregano, které se hodí do všech jídel typických pro středomořskou kuchyni, díky své kořenné, trpce aromatické chuti příznivě působí i na trávení.
Šalvěj svou mírně trpkou chutí přispívá ke stravitelnosti tučnějšího masa. Navíc mu poskytne neodolatelné aroma.
Aroma zvěřiny zvýrazní:
Dnes méně používaný yzop s nahořklou chutí, který má příjemnou vůni, maso výborně dochutí.
Bobkový list hraje významnou roli ve všech světových kuchyních, nejvýrazněji se projevuje pravděpodobně ve francouzské. Má lehkou citronovou a muškátovou vůni, sušený je daleko aromatičtější. Před podáváním pokrmu se většinou odstraňuje.
Bazalka je typickým „kořením“ jihoevropských kuchyní.
Rybímu masu prospívají:
Mladé listy meduňky, které mají citronovou vůni a chuť se slaným a hořkosladkým nádechem. Celá rostlina voní při rozemnutí příjemnou vůní připomínající citron, takže je k rybám přímo ideálním doplňkem.