Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.
Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro nejrůznější rozhlasové ranní show.
Když tak na konci 90. let minulého století dají dohromady soutěž pro britskou komerční televizní stanici ITV, může se to od nich zdát jako troufalost. Jenže trojice ví, co dělá.
Okamžitě se stane hitem
Soutěž odstartuje v Británii 4. září 1998 a okamžitě se stane hitem. Na svém diváckém vrcholu – v roce 1999, kvůli ní pravidelně usedá k televizorům více než 19 milionů diváků. Na rozdíl od jiných soutěží v té době, „Milionář“ sází na jednoduchá pravidla.
Celkem 15 otázek (ta poslední v hodnotě 1 000 000 liber) se čtyřmi možnostmi, dva záchytné body (částka, o kterou už nelze přijít) na otázkách za 1 000 a 32 000 liber. K tomu tři nápovědy – 50:50, přítel na telefonu a pomoc publika ve studiu.
Samozřejmě, v průběhu let, s tím, jak se soutěž neustále rozšiřuje do dalších zemí, přicházejí nejrůznější pravidlové modifikace. V Itálii se například hry účastní rovnou šest soutěžících s tím, že se v odpovědích střídají.
Prvním vítězem Američan
Na prvního vítěze soutěže se čeká více než rok. K nevoli Britů se tak stane v americké verzi pořadu.
Oním šťastlivcem je v listopadu 1999 jednatřicetiletý John Carpenter (*1968), který správně označí Richarda Nixona (1913–1994) jako toho amerického prezidenta, který se objevil v televizním seriálu Laugh-In.
Britové se dočkají o rok později, kdy si milion liber domů odnese osmapadesátiletá Judith Keppelová (*1942). Ví totiž, že s Eleonorou Akvitánskou (okolo 1122–1204) byl ženatý král Jindřich II. (1133–1189).
Výhra díky kašli
Kromě milionářů stvoří soutěž i podvodníky. Ten největší, Brit Charles Ingram (*1963), dokonce skončí před soudem. V září 2001 vyhraje v britské verzi milion liber, jenže tučná částka mu není nikdy vyplacena.
Velmi rychle se totiž přijde na to, že mu s určování správných odpovědí pomáhala manželka a další komplic v publiku, kteří v příhodný čas kašlali. Od soudu vyváznou všichni tři s několikaměsíční podmínkou.
Milionáře z něj udělá až soud
Trochu opačný případ se odehraje o rok dříve v české verzi pořadu…Karel Lupoměský tehdy odpoví na otázku za 1,25 milionu korun „Jak se jmenoval ve starém římském vojsku oddíl o síle 120 až 150 mužů?“ centurie, což se ukáže jako špatná odpověď.
Alespoň podle televize Nova. Lupoměský, který si je správností své odpovědi jistý, se ale obrátí na soud, který mu v roce 2005 dá za pravdu. Rozhodne, že otázka byla špatně položená a platí obě odpovědi.
Tedy centurie i manipul, který je v televizi označen za správné řešení. Nova mu pak jako odškodné musí vyplatit přes tři miliony korun.