Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu.
Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?
Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný papír a tužku. Nevnímáte nic kolem sebe, jste tu jen vy a možnost kreslit zcela volně a bez přemýšlení. A tak tužku uchopíte a pustíte se do toho, aniž by cokoliv rušilo vaši mysl.
Tak nějak může probíhat sezení, jehož součástí je tzv. automatická kresba. Pro mnohé jde o další z řady konceptů alternativní medicíny, které se přisuzují větší účinky, než skutečně má. Pro jiné je to však skutečně silný terapeutický a léčebný nástroj.
Jistou ochutnávku toho, jak podvědomá či intuitivní kresba funguje přitom má většina z nás. Stačí si vzpomenout na moment, kdy jste třeba poslouchali nějaký nudný výklad, a přitom si jen tak mimoděk něco čárali na papír. Co když takovéto podvědomé čárání má větší význam, než si myslíme?
Co mám za problém?
Podle nejrůznějších esotericky laděných webů a lektorů, kteří se touto metodou zabývají, je automatická kresba typem vyjádření, při kterém autor či diagnostik využívá podvědomí člověka.
Mnohdy bývá uváděno, že automatická kresba je způsobem, jak se dotknout vlastního já a zjistit nejrůznější informace o nás samotných. A to často i informace, které si neuvědomujeme nebo si je nepřiznáváme.
Právě kresba se tak dnes využívá především pro diagnostiku problémů, skrytých traumat a tužeb. Mnozí terapeuti a lektoři údajně dokážou skrze kresby diagnostikovat třeba vztahové problémy, ale i potíže se zdravím.
„S její pomocí jdou třeba kreslit i léčivé obrázky, které jsou takzvaně na ´něco´, tedy dá se pomocí nich ulevit od potíží nebo třeba plnit si přání,“ tvrdí lektorka automatického kreslení Hana Šmídová. Skutečně se lze tímto způsobem zbavit stresu i mnohých fyzických potíží?
Není kresba jako kresba
Podle Hany Šmídové existuje hned několik druhů automatické kresby. Tzv. vykreslovací kresba, kterou prý zvládne každý, dokáže vyčistit z naší psychiky negativní emoce.
Léčivé obrázky zase pomáhají se zdravím, obrázkové vzkazy duše jsou zrcadlením našeho nitra a diagnostická kresba je pak něco, co slouží terapeutům k vyčtení potřebných informací o daném člověku. Tedy pokud tomu věříme.
Skeptici totiž upozorňují, že automatická kresba není žádnou všespásnou metodou a že její propojení s neprokázanými léčebnými koncepty, jako jsou čakry a energie, z ní dělá pouhou pseudovědu, která nemá oporu v realitě.
Na stranu druhou, intuitivní kresba má už po desetiletí své místo v psychologii. Ostatně arteterapie, tedy psychoterapie využívající nejrůznější formy umění, je dnes uznávaným léčebným postupem.
Je tedy automatická kresba jen jakousi lidovou variantou arteterapie? A opravdu dokážou terapeuti, kteří s touto metodou pracují, hotové zázraky?