Nejen v lese či u vody se touto roční dobou nevyhneme útoku bodavého hmyzu. V přírodě nás navíc může ohrozit i jediný jedovatý český had – zmije.
Včelí bodnutí je bolestivé a pálí, ale nebezpečné je jen pro alergiky. Nejčastější reakcí je zčervenání místa vpichu a bolestivý otok. Stejně jako postižené místo oteče na povrchu, může otéct i směrem dovnitř, pod kůži.
To je nebezpečné například v okolí krční tepny nebo žíly. Pokud postižený začne obtížně dýchat a otékat, jde o takzvaný anafylaktický šok, který zklidní jen lékař podáním injekce adrenalinu a antihistaminika.
Co se žihadlem
* Seškrábněte ho nehtem. Nevytahujte rukou přímo za jedový váček.
* Místo vpichu potřete rozkrojenou cibulí, octem, alkoholem, ledem nebo antihistaminikem.
* Štípne-li vás do úst nebo jazyka, začněte rychle cucat led, lízat zmrzlinu a ihned vyhledejte lékaře.
* U alergiků je při bodnutí potřeba před transportem k lékaři použít škrtidlo, podobně jako při uštknutí hadem.
Co nás zbaví otoku?
Na místě si vypomůžeme přiložením rozdrcených listů jitrocele nebo břečťanu, nastrouhané brambory, plátku okurky, rozkrojenou cibulí nebo i kouskem vaty namočené do octa, jogurt. Nejlepší pomoc na štípance e však antihistaminikum.
Napadení zmijí
Zmije člověka sama nikdy nenapadne. Kousne nebo zaútočí jen v případě, kdy se cítí ohrožená. Například, když na ni šlápnete. Zpravidla však dá přednost útěku.
Pokud však zaujme stočenou obrannou pozici, může seknout nanejvýš na vzdálenost 20–30 cm a člověk stojící metr od ní je v bezpečí. Končetinu znehybněte, nad místo uštknutí přiložte bandáž, ránu rozřízněte a vysajte z ní jed. Poté spěchejte k lékaři.