Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři

Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.

Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 přišel s tím, že se na nich dá zjišťovat vliv dědičnosti. Ano, ale jak to funguje, na to věda přináší odpovědi až posledních 20 let.

Z jednovaječných dvojčat může být jedno odvážné, druhé bázlivé. Z jednoho se může stát soudce, z druhého básník.

Ačkoli jsou si podobná, u jednoho se může objevit cukrovka, zatímco druhé bude zdravé, nebo se ve vysokém věku může u jednoho projevit Alzheimerova choroba a u druhého nikoli.

Právě tyto rozdíly vše ozvláštňují, protože, jak je známo, jednovaječná dvojčata začínají život se zcela stejnou genetickou výbavou.

Festival dvojčat

Twinsburg (volně přeloženo jako „hrad dvojčat“) v americkém Ohiu se dá považovat za unikátní místo nejenom názvem, ale i akcí stejného významu. Jde o velkolepý festival dvojčat, největší na světě.

A právě tohle každoroční shromáždění využívají vědci k tomu, aby odhalili některá tajemství dvojčat, nejen ta týkající se epigenetiky (geny se v průběhu života mění a projevují různě).

Probíhají zde výzkumy týkající se vlivu genů na chování a měří se zde u dvojčat například i odlišné vnímání chutí a vůní. Navíc zde dvojčata pomáhají s vývojem programů na rozpoznání tváří a hlasu, které jsou součástí mobilních telefonů a dalších zařízení.

A právě na Twinsburgu potkala sedmatřicetiletá identická dvojčata Brittany a Briana sedmatřicetileté identické bratry Joshe a Jeremyho. Od té doby jsou nerozluční.

Bydlí v jednom domě a mají rodiny. Oba páry si moc přály, aby se jim narodil potomek ve stejnou dobu. A to se jim nakonec i podařilo. Děti sice nepřišly na svět ve stejný den, ale jen pár týdnů od sebe. „Máme syny a podle genetiky jsou to vlastně bratři,“ upozorňují.

42 ku 1

Tvar a velikost ženské dělohy jsou optimalizovány pro vývoj jediného plodu. Sem tam se ale stane, že jeden je málo a není to zas tak neobvyklé. Statisticky se každý 42. člověk na světě rodí jako dvojče.

S tímto překvapivým zjištěním nedávno přišel vědecký tým v čele s profesorem sociologie a demografie z Oxfordské univerzity Christiaanem Mondenem.

Skutečnost, že vícečetné těhotenství nepředstavuje tak vzácný jev jako kdysi, mají podle všeho na svědomí hormonální léčba, asistovaná reprodukce, otěhotnění do půl roku po vysazení antikoncepce a spousta dalších faktorů…Pozvolna jsme tak dospěli do fáze, kdy se rodí zhruba 1,6 milionu párů dvojčat ročně.

Přesto, anebo možná právě proto se vícečetné těhotenství znovu dostává mezi nejatraktivnější témata genetiků a psychologů, kteří realizují výzkumy uplatnění vlivu prostředí či genetické výbavy na různá onemocnění a chování.

DNA shodná, otisky jiné?

Jednovaječná dvojčata vznikají oplozením pouze jednoho vajíčka pomocí jedné spermie. V dalších částech vývoje vznikají ale dva samostatné zárodky. Jsou vždy stejného pohlaví a jejich genetická výbava je téměř identická. Téměř.

Ve skutečnosti během vývoje každého lidského zárodku, především v jeho rané fázi, vznikají v lidské DNA mutace. Týká se to i jednovaječných dvojčat. Jejich mutace se ale obvykle navzájem liší.

Potvrdil to ve své studii tým islandských genetiků, které vedl Hakon Jonsson ze společnosti deCODE Genetics. Genetici studovali celkem 387 párů jednovaječných dvojčat a dvoje trojčata, společně s jejich rodiči, partnery a dětmi.

Výsledky výzkumu ukázaly, že se jednovaječná dvojčata liší v průměru 5,2 mutacemi…Asi u 15 procent těchto párů dvojčat se jedno z dvojčat lišilo větším počtem mutací, asi 10 až 15. Vědci to vysvětlují tím, že jde o situaci, kdy dvojčata vznikají  ze staršího zárodku, starého 8 až 13 dní.

Čím později se totiž budoucí dvojčata oddělí, tím více se liší mutacemi. Nicméně vzhledem k velikosti lidské DNA, která obsahuje v tělních buňkách asi 6 miliard párů bází, to je jako kapka vody v oceánu.

Dvě těla jedna mysl

Proto jsou jednovaječná dvojčata tak unikátní. V případě jakýchkoliv nemocí jsou si sourozenci nejvhodnějšími dárci, ať už jde o krev nebo kostní dřeň. Policisté však nadšení vědy nesdílí, z klasických testů či rozborů DNA je totiž nemohou rozlišit.

Jednou z možností je přečtení celého genomu, v němž se dají objevit drobné mutace a odlišnosti, jde ale o velmi nákladnou metodu. Mnohem příznivější je situace ve zkoumání otisků prstů. Všemocné geny si tu totiž dovolí výjimku.

Papilární linie jsou si sice velmi podobné, jejich konkrétní podoba se ale vytváří v děloze pod vlivem hormonů, výživy, pozici plodu nebo kontaktem tkáně s plodovou vodou.

První výzkumy

Je to už 20 let, kdy začal mezinárodní tým vědců zkoumat epigenetiku dvojčat, konkrétně možnost, že se „geneticky epigeneticky“ liší.

Výzkumu se zúčastnilo 40 párů jednovaječných dvojčat ze Španělska ve věku od 3 do 74 let, s různou mírou sdílených životních zkušeností. Tým se zaměřoval na dva různé aspekty v genech účastníků.

U většiny párů se ukazovaly překvapivě podobné epigenetické profily, přesto se 35 procent párů lišilo. Tyto odlišnosti převládaly u starších párů dvojčat, která strávila menší část života spolu nebo která měla různý zdravotní stav.

Genetické mapování ukázalo, že rozdíly se rozkládaly po celém genomu. Tato studie ve výsledku prokazala, že dvojčata se stejnou genetickou výbavou se opravdu mohou epigeneticky lišit. Další tým, složený v roce 2010, rozjel projekt nazvaný „Epitwin“.

Vedli ho vědci z Velké Británie a Číny a měli za úkol pátrat po epigenetických modifikacích, které ovlivňují náchylnost dvojčat k různým stavům a onemocněním, například k obezitě, cukrovce, osteoporóze a dlouhověkosti. Analyzováno bylo tentokrát dokonce na pět tisíc dvojčat.

Překvapivý výsledek

Jeden z výzkumů probíhající v Ohiu, který vedl Thomas Bouchard, ukázal, že zkoumaná dvojčata nejsou sice identická, ale podobná ve všech testovaných ohledech…Výsledky testů v párech byly až natolik podobné, že se vědcům zdálo, jako by je skládal jeden člověk dvakrát!

Vliv genetiky na tuto skutečnost je podle nich ale jen 50 procent, dalších 50 procent je ovlivněno prostředím. Důležité nicméně je, že tato podobnost je stejná nejen u dvojčat žijících celý život spolu, ale u těch oddělených v dětství.

To znamená, že jejich osobnosti neovlivnila odlišná výchova. Ze všech tří zmíněných výzkumů plyne, že se u dvojčat projevuje epigenetický vliv.

Jim a Jim

Dvojčata Jim a Jim, která byla oddělená brzy po narození a jejichž životní cesty se znovu spojily v dospělosti, se zúčastnili jednoho z více výzkumů Boucharda…Přišel na to, že se i přes oddělení jejich životy ubíraly stejným směrem.

Oba měřili 180 centimetrů, vážili 82 kilogramů, v dětství měli oba psa jménem Toy, pracovali jako policisté na částečný úvazek, bavilo je vyrábět nábytek, oba mívali migrény a nejen že oba kouří, ale dokonce cigarety stejné značky.

Nejen díky Jimovi a Jimovi dokázali výzkumníci jako Bouchard odhalovat další lidská tajemství.

*** Jedna duše ve dvou tělech ***

* Dokončují za sebe věty, ve stejnou chvíli mají podobně laděné poznámky, dorozumívají se vlastní řečí. Ať už chtějí nebo ne, jsou na sebe jednovaječná dvojčata napojena natolik, že působí jako jeden člověk ve dvou tělech.

* Však spolu v děloze sdílí jeden prostor, od 18. týdne se navíc dotýkají. Někteří odborníci se dokonce přiklání k názoru, že dokážou vycítit, kdy je „druhé polovičce“ smutno nebo je v nesnázích. A to bez ohledu na to, kde se zrovna nachází.

* Většinou je pojí také stejný vkus, což dokazuje případ muže ze Skotska, který chce svému bratrovi-dvojčeti udělat radost a koupí skleničky na víno. Jeho dvojče žijící v Anglii má však stejné tušení, a zaplatí na vlas stejné.

Foto: Pixabay, Instagram.com/salyerstwins
reklama
Související články
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím […]
reklama
reklama
Historie
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král…   V 70. letech 17. století sen o venkovském domě […]
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Zajímavosti
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Záhady a napětí
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
21stoleti.cz
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od b
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
skutecnepribehy.cz
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
Na ta dvě podivná znamení nezapomenu. Anděl strážný mi možná tehdy zachránil život, abych se mohla znovu potkat se svou životní láskou. V roce 1993 jsem prožila za sebou dvě události, které mě přesvědčily o existenci věcí mezi nebem a zemí a hlavně – o andělech strážných, kteří nad námi bdí. První z příběhů začal setkáním s přáteli na oslavě. Seděli jsme
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
nasehvezdy.cz
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
Co se týče milostných karambolů, patří herečka ze seriálu ZOO Nové začátky Sabina Laurinová (53) mezi přebornice. Přesto však matka dvou dcer Valentýny (23) a Maji (17) nehází flintu do žita a před
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
iluxus.cz
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
Družstvo umělecké výroby Granát Turnov spojilo síly s dánskou experimentální hodinářskou značkou Arcanaut a vytvořilo naprostý unikát – limitovanou edici hodinek s číselníkem vyrobeným z českého graná
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
enigmaplus.cz
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
Malou kryptu, ve které se tísní asi deset lidí, osvětlují pouze lucerny a svíčky. Kněz pomalým hlasem odříkává litanii. Odněkud se ozývá pláč. Když je obřad u konce, schází se zástupci vlivné sicilské
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
epochaplus.cz
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
Caño Cristales, přezdívaná tekutá duha, láká dobrodruhy do srdce Kolumbie. Tato řeka v národním parku Serranía de la Macarena nabízí nejen barevný spektákl, ale i nezapomenutelnou cestu plnou exotických zvířat, vodopádů a přírodních koupališť. Připravte se na dobrodružství, které změní váš pohled na přírodu! Jak se dostat k duhové řece? Cesta může začít v obci
Rhodský kolos: Zemětřesení srazilo boha na kolena
historyplus.cz
Rhodský kolos: Zemětřesení srazilo boha na kolena
Dokázali to! Odrazili útok početné nepřátelské flotily. Bůh slunce Hélios jim pomohl, bez něj by vetřelcům podlehli. Obyvatelé Rhodu přemýšlejí, jak by ochránci svého ostrova poděkovali. „Postavíme mu sochu!“ napadne kohosi. „Takovou, jakou svět dosud neviděl!“   I když má armáda budoucího makedonského krále Démétria I. Poliorkéta (337–283 př. n. l.) k dispozici obří obléhací věže,
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
nejsemsama.cz
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
Chcete zažít prázdné pláže a v klidu si užít město ještě předtím, než přijde vlna nesnesitelných veder? Poznejte jaro v Dubaji! Trvá jen do konce května! Více než čtyřicet kilometrů nádherných pláží se zlatavým jemným pískem, azurově čisté moře na pobřeží Perského zálivu a také město, kde se snoubí historie s moderní architekturou, nákupními centry a zábavou. To je Dubaj 🌴 – hlavní
Souznění futurismu a přírody
rezidenceonline.cz
Souznění futurismu a přírody
Rezidence La Roca je luxusním příkladem dokonalé integrace ryze moderní obytné stavby do okolní krajiny. Skvěle zvládnutou architektonickou výzvu doprovází interiér plný ikonických značek. Tvůrčí tým z kanceláře RRZ ARQUITECTOS a její designové sekce předvedli, jak se vyplatí hýčkat projekt do posledního detailu, a to včetně povrchových úprav a barevného řešení. Na sedmi a půl
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz