Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Karlovy Vary jsou městem s historií

Karlovy Vary měly donedávna pověst vyhlášeného lázeňského města s výjimečnými prameny a slavným kamzíkem, ale také místa, kde na Čecha téměř nenarazíte.

Na ulicích i v hotelích zněla převážně ruština a výlohy obchodů byly plné luxusního a často nevkusného zboží.

Od té doby se ale situace výrazně změnila a Češi začali Karlovy Vary znovu objevovat.  A rozhodně je na co se dívat, ne nadarmo byly lázně nedávno zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Co byste při návštěvě města rozhodně neměli minout?

Prameny a kolonády jsou tím, za čím jezdí lázeňští hosté nejčastěji. Dvanáct léčivých pramenů nabízí podporu zdraví a imunity a procházky po slavných kolonádách jsou zase léčbou pro duši. Minout nesmíte ani Vřídlo, které se nedávno dočkalo rekonstrukce.

Nezapomenutelné koncerty nabízí karlovarský Kostel Maří Magdalény, barokní perla od slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Dvěma lanovkami se můžete nechat vyvézt nahoru nad údolí. Jedna vede skalním tunelem a vede k hotelu Imperial, odkud vede řada stezek kolem krásných vyhlídek. Druhá vás vyveze k rozhledně Diana, odkud je nádherný výhled po kraji.

Děti tu potěší mini zoo, Motýlí dům a krásné obory sv. Linharta, kde můžete z vysokých lávek pozorovat daňky nebo divočáky. A během procházky po lesních stezičkách určitě narazíte i na slavného kamzíka.

Unikátem je světoznámá sklárna Moser, která dodává to nejluxusnější sklo na stoly předních královských rodin, šejků i slavných hvězd. Ruční výrobu si prohlédnete včetně provozu.

Prohlídka muzea Becherovky, třináctého léčivého pramene, rozhodně stojí za návštěvu. Přesný recept na výrobu se ale nedozvíte, zůstává přísně střeženým tajemstvím.

Kamenné růže jsou typickým suvenýrem za Karlových Varů. Jak vznikají, se dozvíte na prohlídce podzemí.

Dům umění nabízí celou řadu zajímavých výstav, o tradicích regionu se zase dozvíte spoustu zajímavostí v místním muzeu. A pokud nechcete hledat v mapě, zajděte do turistického centra a domluvte si místního průvodce. Ukáže to nejkrásnější z celého města a ještě mnohem víc!

Kam se podívat v okolí?

Milovníci historie určitě zamíří na některou z památek v okolí. Za vidění rozhodně stojí středověký hrad Loket ve stejnojmenném městečku, Zámek Bečov se světoznámým relikviářem sv. Maura nebo klášter Teplá.

Z přírodních pozoruhodností láká k návštěvě rašeliniště SOOS s bublajícími rybníčky a čertovským sirným odérem, Boží Dar, kde má sídlo Ježíšek, nebo Slavkovský les, ideální místo na dlouhé procházky i zimní běžkování.

Vynechat byste neměli ani Mariánské Lázně se slavnou zpívající fontánou nebo Františkovy Lázně se slavnou soškou chlapce s rybou. Legenda praví, že když se žena dotkne chlapcova palce na levé noze, (nikoli pindíka, jak se mylně traduje), tak otěhotní.

Stres a neustálá honička za plněním úkolů dávají našemu zdraví pořádně zabrat. Jak využít lázně k regeneraci?

Pitná kúra je skvělá věc, ale je třeba jít na ni s rozumem. Pokud chceme prameny jen ochutnat, měli bychom je zkoušet postupně a samozřejmě ne všechny naráz.

Popíjení pramenů tělo krásně pročistí, ale pokud se chystáme na větší detox, je dobré si nechat doporučit množství i složení pramenů od lékaře.

I když se to možná na první pohled nezdá, právě odpojení od technologií a každodenního stresu je jednou ze zásadních léčebných metod. Procházky na čerstvém vzduchu a „čištění hlavy“ pomáhají posílit imunitu a načerpat energii.

K lázním samozřejmě neodmyslitelně patří procedury, zábaly, nejrůznější koupele ve vřídelní vodě a zdravotní i relaxační masáže. Uleví od bolesti kloubů a příjemně uvolní.

Nejen láska prochází žaludkem

Dát si dobrou kávu nebo si užít báječný dortík, to je další z odpočinkových terapií. A ještě lepší je, pokud si dobrotu nemusíme následně vyčítat kvůli zbytečným kaloriím. „Udělat dobrý dezert lze i s menším množstvím cukru, než jsme zvyklí.

Lehké krémy s ovocem nebo sorbety jsou skvělou letní volbou. Důležité ale je i to, jak jídlo vypadá – pokud je krásně upravené, užijeme si ho dvojnásob.

Navíc z ovoce a zeleniny se dají vytvořit nádherné věci, sochy i velké kompozice,“ říká šéfkuchař hotelu ASTORIA Hotel & Medical Spa a stříbrný medailista Fruit Carvingu, tedy tvorby z ovoce, soutěže Culinary Olympics 2024 v německém Stuttgartu.

Odpočinek jako v bavlnce

Pokud milujete světlo, prostor a design, tak oceníte zbrusu nové apartmány Family Apartments by ASTORIA Hotel & Medical Spa.

Najdete je doslova pár kroků od Mlýnské kolonády a snoubí se v nich historie tradiční lázeňské budovy s moderním vybavením a výzdobou známého streetartového umělce ChemiSe. Apartmány mají plně vybavenou kuchyňku a dvě samostatné ložnice až pro 5 osob.

Děti jistě ocení hernu s trampolínou, rodiče zase posezení na venkovní terase, lyžárnu s kolárnou nebo pračku.

Jen přes ulici v hlavní budově je hotelová restaurace s nabídkou plné penze formou bufetu, wellness centrum s bazénem, saunovým světem, Kneippovým chodníkem a odpočívárnou a také čajovna s několika druhy čajů a sušenkami, která je pro hosty k dispozici zdarma.

Vyzkoušejte také lázeňské procedury, například koupele ve vřídelní vodě, parafango nebo klasické či thajské masáže, k odpočinku láká také solná jeskyně. Svou pleť můžete nechat hýčkat kosmetikou s vřídelní vodou v salonu Carl´s.

reklama
Související články
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
reklama
reklama
Historie
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
Zajímavosti
Krví nasáklý Hotel Cecil: Tady si ubytování raději nerezervujte!
Hosté opakovaně urgují recepční. Stěžují si na kvalitu hotelové vody. Vedení to zprvu neřeší a nespokojenost připisuje na vrub zhýčkanosti. Po několika týdnech přeci jen vyšlou údržbáře zkontrolovat vodní nádrž. A ten v ní objeví mrtvolu!   Komplex uprostřed Los Angeles nese až do roku 2011 název Hotel Cecil a znalí turisté se mu raději […]
Důchod: První penze vyplácí už ve starém Římě
Ač se první důchody vyplácejí už před více než dvěma tisíci lety, jejich historie je mnohem kratší. Ještě před 145 lety totiž žádné neexistují a lidé se musí se stářím popasovat na vlastní pěst.   Poprvé se důchod objeví ve starém Římě, kde ho dostávají vysloužilí legionáři. Zpočátku ve formě pozemků, než v roce 13 […]
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg!   Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli guaranu přímo do hustých lesů v povodní řeky Amazonky, bylo by nejlepší hledat oči, které se shora dívají přímo na vás.   Tato dřevnatá liána, šplhající po stromech, které jí slouží jako podpěry, totiž dorůstá výšky až 10 metrů. Plodí červené bobule, které se po dozrání […]
Záhady a napětí
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz