Kdybychom ji měli k něčemu přirovnat, tak snad k nekonečným holým americkým pláním, po kterých někdo náhodně rozhází pár keřů, trsy trávy a růžově kvetoucí rostliny zvané limonky. Vítejte v Tabernas, místu, které nemá na evropském kontinentu obdoby.
Přibližně 40 kilometrů na sever leží okouzlující malebná metropole Almería. Když však pojedete mezi pohoří Sierra de los Filabres a Sierra de Alhamilla, narazíte na místo, jaké nemá nejen ve Španělsku, ale ani v celé Evropě konkurenci.
Ne nadarmo se o Tabernas říká, že je jedinou opravdovou pouští našeho světadílu. Její rozloha činí téměř 280 km² a od roku 1989 jde o přírodní rezervaci. Pokud toto místo někdo opravdu miluje, tak filmaři. Točilo se tu již přes 300 filmů!
Španělský Mini Hollywood
Také milujete Sedm statečných (1960)? Pokud jste si se zklamaným skřípáním zubů dopřáli i o šest let novější Návrat sedmi statečných anebo Pistole sedmi statečných z roku 1969, poušť Tabernas jste si mohli prohlédnout pořádně zblízka.
Nabízí totiž takřka totožné prostředí, jako westernové americké reálie ležící hlavně v Mexiku a Arizoně. Pro Evropu nevídaná vyprahlost vás vítá na každém kroku. Když už přijde déšť, je obvykle přívalový – a suchá zem plná opuky a pískovce ho není s to pojmout.
Dodnes tu můžete navštívit turisticky populární westernová městečka, v čele s Mini Hollywoodem. Takřka každý den se tu dočkáte show s pořádnou přestřelkou. A trochu překvapivě tu je také zoo, kde na vás čekají tygři, bílí nosorožci nebo žirafy.
Jedovatý Essos
Obrovský východní kontinent Essos. Víte, o čem je řeč? Pak znáte Hru o trůny. Pokud jde o filmovou adaptaci, štáb pro Essos využije celou řadu míst, zejména v Chorvatsku – a nechybí ani španělský Tabernas, coby klasická essoská step!
Krajina ale zdaleka není tak mrtvá, jak nám ji na velkých plátnech kin obvykle líčí. Když přijde „zima“, namísto sněhu nehostinný kraj pokryjí běloskvoucí kvítky lnice z čeledi jitrocelovitých.
Zpívají tu ptáci a o zábavu se vám může postarat některý z mnoha štírů středomořských. Pokud si s ním potřesete jeho sytě žlutým jedovým bodcem, za pár hodin můžete otestovat své prahy bolesti.
Štíra? Ne, raději plcha!
Že se štírům vyhnete? Skvěle. Co do jedovatosti ale Tabernas začíná připomínat nejjedovatější kontinent světa, a to Austrálii.
K dispozici tady máte i škálu pavouků, z nichž můžeme zmínit třeba snovačku jedovatou, která si svůj fanklub získá pod přezdívkou černá vdova.
Dobrá zpráva však je, že ač její kousnutí bolí jako exkurze do horoucích pekel, oproti své americké variantě ho (pokud nejste alergik) určitě přežijete.
A abychom jen neděsili, tak raději vynecháme přítomné hady a přejdeme k neškodným a roztomilým želvám, tetřevům, ježkům, zajícům a plchům.