Nejchutnější houbou je masák, ale také nejsnáze zaměnitelnou. Splést si ji můžete s muchomůrkou tygrovanou, zvanou kalich smrti.
Pokud nejste znalci, raději neriskujte, ale není špatné vědět, jaký je mezi oběma muchomůrkami rozdíl. Zásadní rozlišovací znak je, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a když do ní říznete, její dužina mírně zrůžoví. Muchomůrka tygrovaná má prsten hladký a dužina při řezu barvu nemění.
Smrž obecný
Velmi chutný je podle znalců také smrž obecný. Smržů je několik druhů, nemusíte je rozeznávat, ale pozor si dejte na jedovatého ucháče obecného.
Všechny druhy mají dutý třeň a když je rozříznete, pod půlcentimetrovou vrstvou mají dutinu. Na klobouku jsou svisle tvarovaná hluboká žebra spojená nižšími příčnými žebírky.
Ryzce poznáte podle tekutiny
Hřiba v chutnosti předběhl také ryzec. I tady se můžete splést, ale neotrávíte se. Ryzce poznáte podle mléka, které z něj vytéká. Ty, které produkují narůžovělé mléko jsou jedlé. U nás roste asi osmdesát druhů ryzců a většina z nich je nejedlých. Je tak hořký, že ho okamžitě vyplivnete.
Masák plněný masem a čedarem
Na másle orestujte šalotku, přidejte očištěné a namleté houby, ideálně víc druhů, mleté maso, sůl, pepř, drcený kmín. Restujte dohromady, dokud se nevypaří tekutina.
Do vychladlé směsi vmíchejte čedar. Mladé masáky oloupejte, naplňte směsí, posypejte sýrem a v troubě pečte asi 30 minut na 200 C.
Houbový pekáček
Do misky nasypejte očištěné a nakrájené houby, posypte grilovacím kořením, mletým kmínem a promíchejte. Na pánvi rozpusťte lžíci másla, přidejte slaninu a opečte ji. Přendejte do pekáčku a na slaninu navrstvěte houbovou směs.
Přidejte nakrájený česnek, přilijte 150 až 200 ml smetany ke šlehání. Pečte odkryté asi hodinu v troubě na 180 až 200 C.