Ať už jste milovníkem klasického „turka“, nebo kávy překapávané či z presovače, vždy vám zůstane kávová sedlina. Co s ní? Nejjednodušší řešení je ji vyhodit. Ale neukvapujte se! Není to zdaleka jenom odpad, lze ji využít mnoha praktickými způsoby.
Protože káva obsahuje řadu cenných látek, mnoho z jejích živin přechází i do takzvaného lógru. Ten obsahuje hlavně dusík, fosfor i draslík a v menším množství také vápník, hořčík, bór, měď, železo a zinek.
Rostliny potřebují ke svému růstu tyto a další živiny, takže zřejmě nejznámějším využitím kávové sedliny je jako hnojivo pro rostliny. Ale neplatí to ve všech případech.
Určité druhy zeleniny mohou skutečně díky lógru lépe prospívat a zlepšují se také jejich nutriční hodnoty, u jiných se zase zpomaluje růst. Zato však pomáhá snižovat výskyt plevele! Odborníci proto doporučují kávovou sedlinu před použitím v zahradě kompostovat.
Lógr může také díky některým obsaženým látkám pomoci od nežádoucí společnosti hmyzu. Pro některé druhy je toxický, u jiných funguje jako spolehlivý repelent, například proti mravencům.
Domácí pomocník
Existuje mýtus, že kávová sedlina je kyselá. Ve skutečnosti má její pH hodnotu mezi 6,5 a 6,8, je tedy téměř neutrální.
Využití proto kromě zahrádky nachází rovněž v domácnosti k drhnutí nádobí, odolných povrchů či kuchyňských spotřebičů, které mají zažrané nebo těžko odstranitelné nečistoty.
Ale protože je abrazivní, může být příliš drsná pro jemné povrchy a materiály nebo nádobí. Gurmáni mohou během marinování použít sedlinu pro potírání masa. Ale to není zdaleka všechno, v čem mohou zbytky po lahodné kávě pomoci v domácnosti.
Má schopnost pohlcovat zápach, takže ji lze použít pro výrobu domácího mýdla anebo smíchat s již hotovým tekutým mýdlem. Pomáhá tak neutralizovat pachy, které ulpěly na pokožce rukou například po vaření. Působí rovněž jako přírodní peeling na pokožku.
A co třeba bioplyn?
Někdo si s pomocí suché sedliny provoní obuv, jiní si ji užívají jako účinný osvěžovač vzduchu. Ale je oblíbeným přírodním prostředkem také díky svým barvícím účinkům.
Může osvěžit vzhled nábytku z tmavého dřeva, pokud se přidá do přípravku na mytí nebo leštění. V roce 2019 vědci zjistili, že může být zajímavým barvivem i v komerční oblasti.
Látky, které výzkumníci ve studii obarvili, zůstaly stálobarevné dle průmyslových standardů…Kávová sedlina má potenciál také při výrobě bioplynu nebo k čištění odpadních vod, a dokonce také při výrobě betonu, kdy může být 10 až 15 procent písku nahrazeno kávovým lógrem…Další využití se zvažuje i v potravinářském, kosmetickém nebo farmaceutickém průmyslu.