Květiny přesazujte každé dva až tři roky, ideálně na jaře. Nikdy ne uprostřed zimy, a to ani tehdy, kdy je dostanete darem a nelíbí se vám kupříkladu obal. I tak počkejte do jara.
Vyhlédnete si v zahradnictví krásnou pokojovku, jenže ona vám doma do druhého dne zajde. Důvodů, proč se tak stane, může být několik. Pro mnohé možná překvapivě zažije květina stres hned během přepravy.
To způsobí jednak změna teploty, ale třeba i světelných podmínek, na něž byla dosud zvyklá. Problém ale nemusí být na vaší straně. Za uvadnutím květiny může být i špatná péče v samotném květinářství.

Zjistěte co nejvíc
S nákupem nové pokojovky byste si z obchodu měli odnést jakýsi manuál, jak se o květinu starat, jaké jsou její nároky, co se zálivky a živin týče.
Vědět byste rovněž měli, kolik světla potřebujete, jaká teplota je pro ni nejlepší, jak moc jí vadí, když ji budete v rámci interiéru přemisťovat. Pro přesazování nikdy nepoužívejte zeminu ze zahrady, která může obsahovat choroboplodné zárodky. Přednost dejte speciálně určené pro pokojovky.

Jak přesazovat
Na dno dejte drenážní vrstvu, vytvořte ji z písku, drobných kamínků, ale můžete také pořídit keramzit nebo perlit. Většině rostlin drenážní vrstva prospívá, ale vždy je dobré si o té své něco nastudovat.

Buď v encyklopedii, kterou třeba máte doma, hodně informací je i na internetu. Během přesazování ji můžete i rozmnožit. Lze to dělat několika způsoby. V domácím prostředí se nejčastěji jedná o dělení nebo řízkování.
Jednodušší způsob je dělení, hodí se však jen pro trsovitě rostoucí květiny. Řízkování je už ze své podstaty složitější.
