Česko míří ke hvězdám a s ním i major Aleš Svoboda, první český astronaut, který se vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vláda jeho misi schválila jako víc než jen historický okamžik.
Nejde jen o symbol, ale o „konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy, kdy každá koruna investovaná do vesmíru se mnohonásobně vrátí. Těch korun budou 2 miliardy…
Svobodova mise zahrnuje 14 špičkových experimentů – od měření radiace pomocí dozimetrů ve formě hodinek, přes biotechnologie a lidskou fyziologii, až po výzkum mikrogravitace.
Cílem je konkrétně ověřit vědecké hypotézy a přinést poznatky pro medicínu, technologický rozvoj a zvládání klimatických výzev.

Projekt spadá pod vládní iniciativu „Česká cesta do vesmíru“, která propojuje výzkum, inovace a vzdělávání.
Rozpočet na misi je stanoven na 2 miliardy korun, rozložených do tří let (2025–2027), a bude hrazen zvýšeným příspěvkem ČR do ESA. Průměrná návratnost investic do vesmíru se přitom pohybuje až na osminásobku.

„Potřebujeme novou generaci inženýrů, vědců a techniků. Tato mise má nevyčíslitelnou hodnotu v tom, že je dokáže inspirovat,“ říká Václav Kobera z Odboru kosmických aktivit.
A astronaut Aleš Svoboda dodává:
„Let do vesmíru není jen splněný sen. Je to závazek – pomoci vědě, inspirovat mladé a ukázat, co dokážeme, když spojíme síly napříč obory.“ Mise se tak stává nejen technickým a vědeckým skokem vpřed, ale i silným motivačním signálem pro celou společnost.
