Britští výzkumníci sestavili ucelenou zprávu o stavu celosvětové flóry. Dospěli k závěru, že až 21 % veškerého rostlinstva je ohroženo vyhynutím.
Největší hrozbou jsou pro rostliny důsledky lidské činnosti, především pak zemědělství a rychlý populační boom.
Na vůbec první podobné studii se podílelo přes 80 botaniků z Královských botanických zahrad v Kew na jihozápadě Londýna. Vyčíslili, že v současné době je známo přes 391 000 druhů cévnatých rostlin (Tracheophyta).
Téměř třetinu z nich ohrožuje zemědělství. Lidé kácí lesy a pralesy, zakládají nová pole a pastviny pro hospodářská zvířata. Další lány původní vegetace mizí kvůli rozšiřujícím se městům.
Rostliny též ohrožují choroby, nadměrné používání pesticidů a do jisté míry i klimatické změny. Jejich dopad na světovou vegetaci ukážou až nadcházející desetiletí.
Podle profesorky Kathy Willisové, ředitelky Královských botanických zahrad, bylo za poslední dekádu změněno přes 10 % povrchu naší planety. „Musíme být pragmatičtí.
Světová populace neustále roste, je potřeba stále více jídla i životního prostoru. Je však také třeba velmi pečlivě zvážit, které oblasti zachovat netknuté, a které mohou posloužit k zástavbě,“ prozradila Willisová.
Australský vědec Martin Taylor z University of Queensland se vyjádřil ke stavu ve své rodné zemi: „V Austrálii máme kolem 21 tisíc druhů cévnatých rostlin. Zároveň se zde však vyskytuje 12 % ze všech celosvětově ohrožených druhů.
V předchozích několika letech bylo v Queenslandu vymýceno přes 200 000 hektarů plochy, kde se některé z těchto ohrožených druhů vyskytovaly.“
Neméně závažným rizikem je hrozba zavlečení invazních druhů, které následně vytlačí či úplně zničí přirozenou vegetaci.
Celosvětově vědci evidují na 5000 invazních druhů rostlin. Jejich největší nebezpečí spočívá v tom, že dokážou rychle zničit původní ekosystémy.