„Možná jsme na stopě Nefetiti,“tvrdí egyptolog Nicholas Reeves, poté co zjistí, že hrobka faraona Tutanchamona pravděpodobně ukrývá další prostory. Spustí tak další lavinu zájmu o proslulou egyptskou královnu.
Skutečně skrývá nejslavnější hrobka v Údolí králů další mumii? Umožní někdy vedení Egypta ověření Reevesovy hypotézy?
Snad žádná egyptská královna nevyvolává takové vášně jako právěNefertiti (1370 – 1331 př. n. l.), manželka a zřejmě i spoluvládkyně „kacířského“ faraona Achnatona (vláda 1352 -1336 př. n. l.).
Všichni egyptologové touží najít její hrob nejlépe i s neporušenou mumií.
Není proto divu, že když britský archeolog Nicholas Reeves (*1956) v létě 2015 přijde s tvrzením, že v hrobce faraonaTutanchamona (vláda 1328 – 1318) se nachází dva zazděné vstupy, které by údajně mohly vést k pohřební komoře Nefertiti, vyvolá tím senzaci.
Jenže mnozí odborníci neskrývají svoji skepsi. Humbuk kolem egyptské královny totiž propukl již několikrát.
Poprask s mumiemi
Achnatonově hlavní manželce je přisouzena například záhadná mumie z hrobky KV55 nalezená v roce 1907 AmeričanemTheodorem Davisem (1838 – 1915). Identita této mumie dosud nebyla spolehlivě určena. Nejprve ji doprovází spory o její pohlaví.
Později je určena jako muž, takže Nefertiti se ocitá mimo hru. Genetická analýza odhalí, že se jedná o blízkého příbuzného Tutanchamona. Byl to snad samotný otec mladého faraona Achnaton, jehož mumie je také velmi žádaným nálezem?
Nebo snad záhadný Smenchkare (1336 – 1333 př. n. l.), který vládne velmi krátkou dobu po Achnatonovi? Kdo ví. Po opuštění možnosti, že by Nefertiti byla v hrobce KV 55, upřou egyptologové zrak jiným směrem.
V únoru 2003 tvrdí americká egyptoložka Joan Fletcherová (*1966): „Nefetiti patří mumie ženy z hrobky KV35.“Jaké je její roztrpčení, když analýza DNA o rok později prokáže, že údajná žena je muž! Nečeká nás zklamání i v případě Tutanchamonovy hrobky?
Na stopě objevu
V březnu 2016 začne Reevesova domněnka o dosud neobjevených komorách v nejslavnější hrobce v Údolí králů nabývat jasnějších obrysů. Radarový výzkum odhalí přítomnost dvou dalších místností za zdmi hrobky.
Dokonce je prý zjištěna i přítomnost organických a kovových materiálů. Jenže odpočívá zde právě Nefertiti? Reeves svou hypotézu opírá o skutečnost, že Tutanchamonova hrobka je nápadně malá a že faraon byl kvůli své brzké smrti pohřben v cizí hrobce.