Dobrovník by se dal předepisovat jako lék na depresi z pošmourného středoevropského počasí, neboť slunce se městu pilně věnuje a dává mu hodně z jeho uvolněné jihoevropské atmosféry.
Tradice přímořských lázní
Díky mírným zimám a dlouhému suchému létu se Dubrovník stal oblíbeným místem pro dovolené mimo hlavní sezonu a je hojně navštěvován též jako zimní přímořské lázně.
Kam na pláž?
Stejně jako jinde v Dalmácii i v Dubrovníku převažují pláže oblázkové a s hrubým pískem nebo skalnaté. Voda je průzračně čistá s tyrkysovým nádechem.
Hlavní městská pláž leží na poloostrově Lapad v zátoce Sumratin. Tvoří ji hrubší písek s rozesetými betonovými plošinami ke slunění. Na Lapadu se nachází několik hotelů a k nim přiléhají další pláže. V severní části poloostrova najdete oblíbenou oblázkovou pláž Copacabana.
Procházka po hradbách
Za svou pohádkovou atmosféru vděčí Dubrovník vlivu benátské architektury i malebné poloze na skalnatém mořském břehu. Staré město obepíná majestátní zachovaná městská hradba, která pomohla udržet i jeho původní ráz.
Opevnění, široké šest a vysoké až třiadvacet metrů, je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí..
Výlet lanovkou
Strmý dubrovnický terén pokračuje i za městem na horu Srd. Tam se pohodlně dostanete kabinovou lanovkou a vyplatí se to, protože je odtud úžasný výhled na široký pás jaderského pobřeží.
Právě odsud také nejlépe přehlédnete město a užasnete, jak dokonale bylo obnoveno nejen po ničivém zeměstřesení v polovině 17, které zcela rozbořilo město a stálo život 40 tisíc lidí, ale i po válce před 20 lety.
Jak dobře se odtud dá kontrolovat široké okolí, to dokládá i pevnost, která zde vyrostla za napoleonských válek – právě ke kontrole tohoto strategicky významného místa jaderského pobřeží. Dnes je v pevnosti vojenské muzeum.