Bolest při polykání je poměrně vážným příznakem, který je nutno vyšetřit.
Zatímco pocit knedlíku v krku a poruchy polykání ve smyslu obtížného polknutí potravy mohou mít celou řadu příčin, bolest nás za jistých okolností nutí myslet i na diagnózu nádorového onemocnění.
Příčina
Za bolestivé polykání mohou většinou pokročilá stádia zánětu. Ten může být v hltanu, na mandlích (angína), jícnu, na hrtanové příklopce či ve slinné žláze.
V případě, že je zánět jen povrchového charakteru, jako tomu bývá při nachlazení či při zánětu horních cest dýchacích, pacient bolest většinou nepociťuje. Ta nastupuje při jídle či pití až tehdy, když se zánět šíří hlouběji nebo do okolí.
Někdy mohou pomoci pastilky s dezinfekčním účinkem a kloktání, v případě pokročilého zánětu je třeba nasadit antibiotika.
Dítěti hrozí dušení
Tříleté až šestileté děti mohou trpět hemofilovou infekcí, která dospělé nepostihuje.
Při tomto onemocnění se objevuje intenzivní bolest při polykání, a proto děti odmítají konzumaci potravin i nápojů a nemohou polykat ani sliny, takže mívají otevřená ústa a vyplazený jazyk.
Tato choroba se objevuje náhle a je důležité je, aby rodiče neváhali a okamžitě volali lékaře, neboť dítěti hrozí dušení. Ten předepíše antibiotika, která okamžitě pomohou, a nemoc za pár dnů odezní.
Nádory
Bolest při polykání však může bohužel ukazovat také na pokročilé stadium nádoru jícnu. Tato nemoc je velmi nebezpečná, zvláště proto, že se na začátku nijak neprojevuje a je obtížně léčitelná.
Postižený hubne, neboť nemůže kvůli nádoru v jícnu a zbytkům potravy vůbec polykat. Pomoci mu dočasně může chirurgický zákrok či laserové uvolnění jícnu nebo endoprotéza jícnu, ale nejlepším řešením bývá gastrostomie.
Přes kůži na břiše je proveden otvor do žaludku, kterým pacient následně přijímá rozmixovanou stravu a nutriční nápoje. Nejde o žádnou operaci a jícen se tedy při procesu přijímání potravy obejde, čímž se neobjevují ani bolesti při polykání.