Každodenní život se svou rutinou všedního dne přináší opakovaná setkání s choroboplodnými zárodky na těch samých místech. Někdy i na místech, kde byste to nečekali.
Na mýdle se dají laboratorně prokázat desítky různých bakterií. Co vás ale překvapí, netýká se to jen mýdel ve společných umývárnách, jichž se dotýká spousta rukou, ale i těch, které máme doma v koupelně.
Zdravému člověku neublíží, ostatní se jim mohou jednoduše vyhnout tekutým mýdlem v dávkovači.
Na ručníku si doma pěstujeme stejné kolonie bakterií jako na mýdle. To ovšem rychle uschne, zatímco vlhké prostředí ručníků mikrobům svědčí, a tak se zde množí, což je znát podle zápachu. Zdraví nebezpečné tyto běžné bakterie nejsou. Pach a bakterie, které ho způsobují, se spolehlivě odstraní praním s vyvářkou.
Nákupy představují výpravu do světa choroboplodných zárodků nejen tím, že se dotýkáme bankovek a mincí. Stejně silné osídlení bakterií se nachází na madlech vozíků a nákupních košíků. Současně je přinášíme i na platební karty a nosíme si je pak s sebou.
Veřejná doprava je jedno z nejrizikovějších míst pobytu z hlediska přenosu choroboplodných zárodků. Což je dáno tím, že se tu nepředávají jen bakterie „z ruky do ruky“.
Mobil posbírá všechny patogeny, kterých se naše ruce dotknou. Proto bychom neměli jíst, nejen když současně ťukáme do klávesnice, ale ani při používání mobilu nebo tabletu.
Pokud na nás mimo domov nejvíce bakterií číhá v dopravních prostředcích, pak uprostřed vlastních zdí bychom si zase měli dát nejvíc pozor u kuchyňského dřezu. Důvod zná každá hospodyně velmi dobře, nejvíce bakterií posbírá během mytí nádobí obyčejná houbička.
Překvapivě často jsou to bakterie žijící jinak ve střevě. Vedle houbičky si ale musíme dát pozor i na utěrku a hadřík, kterým stíráme kuchyňské plochy. Osídlení v něm je až milionkrát silnější na záchodovém prkénku.