Jsou talentovaní, uznávaní a mnohdy i velmi bohatí. Přesto se se svým osudem nedokážou poprat a často se utápí v depresích a alkoholu. Proč?
Trpí stihomamem
Ve tváři Viléma Mrštíka je vidět strach. „Kdo je tam?“ zeptá se vyděšený spisovatel, pootevře dveře a vykoukne tenkou škvírou ven. Pocitem, že ho neustále někdo sleduje trpí spisovatel několik let a jeho stav se ne a ne zlepšit.
Na jaře roku 1912 si v těžkém duševním rozpoložení ve sklípku u svého včelína prořízne hrdlo.
Ochrne na polovinu těla
„K čertu s tím!“ rozčílí se malíř Antonín Slavíček a shodí nedokončené plátno na zem.
Poté, co ho v roce 1909 raní mrtvice a ochrne na pravou polovinu těla, snaží se malovat levou rukou, avšak se svými výsledky není spokojen. V únoru 1910 raději zvolí dobrovolnou smrt střelnou zbraní. Zanechá po sobě manželku Bohumilu a tři malé děti.
Přijde o ženu i o syna
„To je konec,“ zhroutí se Oskar Nedbal, když mu v roce 1903 zemře jeho teprve sedmadvacetiletá manželka Josefína. To ještě netuší, že za pár let přijde i o syna, který padne na bojišti.
Přesto se slavný skladatel snaží naplno věnovat své práci, tlak okolí, zášť a pomluvy ho však nakonec přivedou k zoufalému činu. Den po svém vystoupení, na Štědrý den roku 1930 vyskočí z okna divadelní zkušebny.
Bratr ji zneužívá!
Psychickými problémy trpí Virginia Woolfová už jako malá. Sexuálně ji zneužívá jak její bratr Gerald, tak i bratr George.
Přestože je anglická spisovatelka hned několikrát hospitalizována v psychiatrické léčebně, své úzkostné stavy překonat nedokáže. V březnu 1941 se utopí v řece Ouse v blízkosti svého venkovského domu v Rodmellu.
Zemře mu přítelkyně
Český básník Konstantin Biebel si během svého života vytrpí své. V roce 1914 musí narukovat na frontu, kde je raněn, zajat a odsouzen k trestu smrti. Popravě přitom unikne jen o vlásek, když ze zajetí tajně uprchne.
Smrt milované přítelkyně, osobní problémy a vážný zánět slinivky břišní ho nakonec doženou k sebevraždě skokem z okna.