Dvojčata nepřestávají udivovat lékaře, vědce, své blízké a někdy dokonce překvapí i sami sebe. Dokážou spolu sdílet bolest a pocity nebo uhodnout, co si to druhé zrovna myslí.
Mohou mít rozdílného otce
Jakkoliv se to zdá být neuvěřitelné, u dvouvaječných dvojčat se to v některých případech stát může. Pokud má žena během jednoho měsíce pohlavní styk s více muži, mohou jejich spermie oplodnit obě vajíčka.
To však znamená, že žena musí během jednoho cyklu dvakrát ovulovat, což není úplně běžné.
Vzácně se mohou lišit i rasou
Šance na to, aby jedno z dětí mělo tmavou pleť a druhé pleť bílou, je jedna ku milionu. Ale i tento případ se už stal. Pokud jsou rodiče míšenci, mají ve svých pohlavních buňkách uloženou genetickou informaci jak pro bílou, tak pro tmavou pleť.
Vyšší maminky mají větší šanci
Zplodit dvojčata není jen tak, často jsou k tomu potřeba genetické předpoklady. Pokud tedy někdo v rodině už dvojčata má, dá se očekávat, že tuto „vlastnost“ zdědí i někdo další. Obecně však dvojčata na svět přivádějí vysoké ženy kolem 35. roku života.
Tyto ženy se také často dožívají vyššího věku, jedná se totiž o silné a zdravé jedince. V současné době se rodí až dvakrát více dvojčat, než tomu bylo před třiceti lety.
Vytvářejí si vlastní řeč
Dvojčata spolu jistým způsobem komunikují už v děloze. Přibližně od 18. týdne těhotenství se začínají jeden druhého dotýkat. Až 40 % dvojčat, převážně jednovaječných, spolu po narození komunikuje svou vlastní řečí.
Mluví spolu vymyšlenými slovy, kterým ale vzájemně rozumí. Pro ostatní je však tato řeč nesrozumitelná. Tato schopnost jim často vydrží jen do doby, než se začnou učit normální řeč a více komunikovat s okolím.
Prozradí je otisky prstů
Nikdo na světě nemůže mít stejné otisky prstů jako vy, dokonce ani vaše jednovaječné dvojče. Taková dvojčata sice mají z 99,9 % shodnou DNA, od 13. týdne těhotenství se jim však otisky prstů začnou úplně měnit.
Pokud by tedy jedno z nich spáchalo trestný čin bez rukavic, nemohlo by místo něj jít do vězení to druhé. Bez zanechání otisků se ale těžko dokazuje, které z dvojčat trestný čin spáchalo, právě kvůli totožnému DNA.
Zrcadlové kopie
Až 25 % jednovaječných dvojčat je zrcadlovou kopií svého sourozence. Stává se to v případech, kdy se již oplodněné vajíčko rozdělí později, než je obvyklé.
Jedno z dvojčat má potom mateřské znaménko na pravém koleni a jeho sourozenec má totožné znaménko na koleni levém. Jedno z dětí je pravák, druhé je levák.
V extrémních případech mohou být zrcadlově otočené i vnitřní orgány, kdy jedno z dětí může mít srdce na pravé straně a játra na straně levé.