Zachytit úsměv Victorie Beckhamové je téměř nadlidský úkol. „Ta ženská je snad věčně naštvaná,“ šeptají si mezi sebou fotografové, když si v hloučku vyměňují dojmy.
Je jednou z celebrit trpících RBF – syndromem naštvané tváře. A nejenom jí v mnohém komplikuje život.
Netvař se tak kysele!
Trápení s ním mají hlavně ženy. Neprozradí ho letmý pohled do zrcadla ani běžná konverzace. V celé své „kráse“ vyjde najevo až v momentě, když člověk přestane dávat pozor, „vypne“ obličej a nesnaží se vyjádřit žádnou emoci. Netváří se prostě nijak.
Pokud pak tvář působí podrážděně, naštvaně, skepticky, je to jasné. Dotyčný dostal od přírody do vínku RBF, tedy „resting bitch face“. Nikterak lichotivou anglickou zkratku lze do češtiny přeložit jako „mrzutý, nespokojený výraz“.
Nebo také jednoduše „ksicht naštvané krávy“, jak ho někteří bez servítek titulují. Život s ním není žádný med.
Od dětství, kdy je člověk neustále okřikován, aby se netvářil jako kakabus, až po dospělost, kdy může pořádně zkomplikovat partnerské i pracovní vztahy.
Své o tom ví třeba třiadvacetiletá Nora Longová, postgraduální pracovnice advokátní kanceláře na Floridě. Její boj s RBF začal už v mateřské školce, kdy si ji ředitel jednoho dne zavolal do své kanceláře. „Myslel si, že jsem nešťastná.
Od té doby, kdykoliv mě potkal, nezapomněl zavelet: ‚Úsměv, Noro!‘“ vzpomíná po letech Nora.
„Naštvané“ celebrity
Americká novinářka Jessica Bennettová (*1981) se se svými zážitky svěří deníku The New York Times. „Jednou jsem se objevila jako host v krátkém televizním zpravodajském vstupu. Když sem se posléze uviděla na obrazovce, zděsila jsem se.
Dívala se na mě tvář, kterou jsem nepoznávala. Koutky úst svěšené, svraštělé obočí, našpulené rty a kamenný pohled vpřed. Vypadalo to, jako bych se současně nudila, byla naštvaná a skeptická. Ten výraz vysílal k moderátorovi relace jasný vzkaz: ‚Chcípni‘.
V tu chvíli jsem se připojila k ženám trpícím RBF.“ Je mezi nimi i nejedno slavné jméno.
Herečka Kristen Stewartová (*1990), její kolegyně z branže Anna Paquinová (*1982) a January Jonesová (*1978), modelka Tyra Banksová (*1973) či sama hlava britské monarchie Alžběta II. (*1926).
Z lovu „naštvaných“ celebrit se v poslední době stala nová móda. Profesor Chloé Hogg však v roce 2014 poukáže na to, že tento jev není nijak nový.
Jako důkaz pak předloží veřejnosti portrét francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Usmějte se…