Chtěli byste se přenést zpět v čase a dozvědět se, co a jak se v minulosti stalo? Skutečný stroj času jsme sice zatím nevymysleli, dokážeme ale něco jiného – hledat otisky minulosti v přírodních archivech, v zemi a v ledu.
Ruští vědci objevili v roce 2013 na Sibiři mimořádně zachovalé tělo mamuta zamrzlé v ledu. Padesátiletá mamutí samice tehdy patrně zapadla do bažiny a uhynula. Jelikož led po celou dobu nerozmrzl, zůstaly tkáně i po 10 000 letech prakticky nepoškozené.
Výzkumníci si údajně mohli dokonce nabrat do zkumavky i tekutou mamutí krev. Je ale možné jít v cestě do minulosti ještě dál? Do doby před necelým milionem let?
Hladina oceánů stoupne o 75 metrů!
Led vhodný k výpravám do minulosti se nachází v Antarktidě a v Grónsku, protože právě tam je nejhlubší a nejstarší. Kdyby roztál veškerý led v Antarktidě, stoupnou hladiny světových oceánů o 68 metrů. Pokud by se k tomu přidal i led v Grónsku, hladiny stoupnou o dalších 7 m.
Co se stalo před 800 000 lety?
První ledový vrt provedli Američané už v 60. letech minulého století v Grónsku. Šlo původně o vojenský projekt, vědci se tehdy dostali do hloubky 1400 metrů.
Další vrty následovaly – nejvýznamnější z nich v letech 1999 až 2003 se dostal až do hloubky 3080 metrů, což přineslo údaje o ledu za posledních 160 000 let. V Antarktidě se v letech 2001 až 2003 vědci dostali do hloubky 3200 metrů a doby před 800 000 lety.
Jak poznat dávnou erupci sopky
Z hlubokých vrstev ledu vědci zkoumají množství skleníkových plynů v minulých epochách a množství prachu v atmosféře, analyzují sopečný popel z minulosti. V ledu se například uchovává aerosol kyseliny sírové, která vzniká při sopečných erupcích.
Aerosol způsobuje vyšší elektrickou vodivost ledu, kterou mohou vědci změřit. Pokud je jí v určité vrstvě více, znamená to, že vulkanická činnost tehdy byla intenzivnější.
Co zahubilo Mínojskou civilizaci na Krétě
Touto metodou vědci například přesně datovali extrémně silný výbuch sopky Théra v Egejském moři z 2. tisíciletí před naším letopočtem.
Určili vrchol elektrické vodivosti v grónském ledovci a na základě propočtu ročních ledových přírůstků došli k roku 1644 před naším letopočtem. Tím definitivně vyvrátili teorii o zániku Mínojské civilizace na Krétě (2700 až 1450 př. n. l.).
Sopka vybuchla celých 200 let před zánikem, příčinou tedy muselo být něco jiného, pravděpodobně vpád Achájů z řecké pevniny.