Nedávná expedice archeologů k vraku antické lodi, potopené u Sicílie, přišla s ohromujícím objevem. Podařilo se jí nalézt 47 slitků surového orichalca, bájného kovu, jehož původ klade Platón do tajemné Atlantidy.
Poblíž města Gela bylo v lodním vraku během průzkumu nalezeno 47 kovových ingotů slitiny orichalca, údajně vyráběného na legendárním ostrově Atlantida.
Nalezené ingoty orichalca vykazují unikátní ryzost a čistotu zpracování, které by bylo dnes možné vyrobit jen pomocí nejmodernějších metod.
Objeven tajemný kov z Atlantidy?
O skutečném složení a vlastnostech orichalca se v minulosti vedly a stále vedou určité spory. Jedni se přiklánějí k tvrzení, že to pravé orichalcum bylo slitinu zlata a mědi, další trvají na tom, že se jedná o slitinu mědi a cínu či mědi, zinku a bronzu.
Co vlastně o orichalcu víme?
Orichalcum je poprvé zmiňováno v 7. století př. n. l. v díle řeckého básníka Hesioda a v tzv. Homérickém chvalozpěvu věnovaném Afroditě, datovaném do roku 630 př. n. l.
Další informace přinesl jeden z nejvýznamnějších myslitelů své doby, Platón. Mluví o orichalcu jako o vzácném kovu, za jehož těžbou bylo třeba se vydat ve starověku až na bájnou Atlantidu.
Orichalcum v Šalamounově chrámu
Orichalcum je zmíněno také v Židovských starožitnostech židovského historika Flavia Josepha. Josephus uvádí, že části Šalomounova chrámu v Jeruzalémě byly vyrobeny z orichalca (nebo bronzu, který byl stejně zářivý jako zlato).
Kde se vzácný kov těžil?
Náklad Orichalca nalezený u pobřeží Sicílie s největší pravděpodobností pochází z řeckého ostrova Kypru, ve východním Středomoří. Římané původně pojmenovali rudu po tomto ostrově „AES Cyprium“ (což znamená kov z Kypru). Postupem času se slovo změnilo na dnešní Cuprum, což je latinský název pro měď.
Baterie z orichalca
Někteří badatelé dávají orichalcum do souvislosti s tzv. bagdádskou baterií, asi 2000 let starou hliněnou nádobou, se zátkou z asfaltu. Tou byla protažena železná tyč v měděném válci.
Pokud se do nádoby nalila kyselá tekutina, např. ocet, vznikla primitivní baterie, schopná vyrábět proud. Baterie byly prý vynálezem Atlanťanů, kteří už tehdy znali elektřinu a princip její výroby.
Odhalí vrak tajemství Atlantidy?
Práce na odkrývání vraku u pobřeží Sicílie nebyly zdaleka ukončeny. Jeho velká část se ještě nachází pod velkou vrstvou bahna a její odkrývání má pokračovat i v letošním roce.
Nové objevy v jeho útrobách by nám mohly konečně dát odpověď na otázku, zda bájná Atlantida skutečně existovala a kde se vlastně nacházela.