Celý areál Pražského hradu hlídá najednou něco kolem 40 vojáků. Nesmí být moc hubení, ale ani tlustí. Ani malí a ani moc vysocí. Patří ke specializované vojenské jednotce se specifickým postavením.
Střeží sídla českého prezidenta a zajišťuje všechny „parádemarše“. Jakékoli další nasazení musí výslovně odsouhlasit pouze prezident. To je jednotka Hradní stráže, 610 výjimečných.
Jako naleštěná výkladní skříň jsou živými sochami u všech třech vchodů a východů i v zahradách Pražského hradu. Celou jednu hodinu stojí rovně s nablýskanou 4kilovou puškou u nohy. Nastavují jednu tvář – čestnou a ceremoniální, jenže Hradní stráž má i druhou.
Schovanou za maskáči, barvami na obličej, hejkaly do terénu a snajprovskými puškami s cenou 300 000 korun za kus.
Víte, že…
… od roku 2005 mohou v Hradní stráži sloužit také ženy?
Víte, že…
… zbraně používané na čestném pevném stanovišti nejsou nabité?
Úsměvy povoleny, doteky ne
Hradní stráž má v rámci českých ozbrojených sil zvláštní postavení. Je přímo podřízená Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Výjimečné jsou i její úkoly. Střeží všechna sídla – jak trvalá, tak dočasná – prezidenta a jeho hostů.
I když vojáci, které vidíte u třech bran na takzvaných čestných pevných stanovištích nebo v prostorách zahrad, představují jen zlomek služby a povinností Hradní stráže, jde o nejviditelnější jednotku (strážní roty 1. a 2. praporu).
Spolu s Hudbou Hradní stráže jsou jakousi výkladní skříní. Není to nejjednodušší práce. Bolí. Bolí hlavně ramena, protože reprezentativní puška vyráběná po druhé světové válce, kterou o ně opírají, váží skoro 4 kg.
Za rok vymění několikero párů bot a nepočítaně bílých košil. Stávalo se, že turisti vojáky na čestných pevných stanovištích otravovali. Vlastně se to děje pořád, ale před pár lety se něco změnilo.
Pro zvýšení důstojnosti vojáků se kolem budek vymezila diskrétní zóna z oceli mořené grafitem se stylizovaným symbolem lipových ratolestí. Když už dnes má voják tu čest stát na stanovišti, řídí se přesně danými pokyny, co si ještě může nechat líbit.
Fotografování je bez problémů. Rozesmívání taky. „Pokud to ale nepřesáhne mez slušnosti, jako jsou vulgarismy nebo obnažování,“ říkají nám z Kanceláře prezidenta republiky.
Když už ale někdo vstoupí do vymezené diskrétní zóny nebo jinak brání v plnění povinností, má strážný možnost osobu varovat. Může se bránit. Může přivolat pomoc.