Deset procent světové populace je leváků. Dlouhou dobu byli nuceni přizpůsobit se pravorukému světu a byli dokonce přeučování na praváky. Proč jsou někteří lidé leváci, bylo vždy trochu záhadou.
Většina lidí si myslí, že levorukost se dědí jako genetický rys. Podle nových výzkumů geny ovlivňují jen z 25 %, zda se narodí pravák nebo levák.
Utlačovaní leváci
Podíl praváků a leváků byl podle průzkumů v pravěku stejný. V době, kdy se začaly používat různé nástroje a zbraně, začalo ale stále více lidí používat pravou ruku.
Od středověku až do poloviny 20. století se ale leváctví potlačovalo a leváci tak byli hendikepovaní.
Proč jsou lidé levorucí?
Leváctví způsobuje především náš mozek. Levá mozková hemisféra ovlivňuje pravou a opačně. Proto se leváci nechávají více ovlivnit strachem. Pravá strana mozku se totiž podílí na vytváření emoce strachu.
Tendence k nemocem
Poznatky naznačují, že leváci jsou náchylnější k některým nemocem. Levorucí lidé mohou být více náchylní k alergiím a je také větší pravděpodobnost, že budou trpět poruchami učení, koktáním, migrénou. Jde zde i vyšší pravděpodobnost výskytu poruch spánku.
Vyšší inteligence
Studie také prokázaly, že existuje více levorukých s IQ nad 140 než pravorukých a jsou velmi dobří v matematice. Géniové jako Albert Einstein, Isaac Newton nebo Charles Darwin se narodili jako leváci.
Slavní leváci
Barack Obama
Je jedním z mnoha amerických prezidentů – leváků jako James Garfield, Herbert Hoover, Harry Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George H. W. Bush a Bill Clinton. Odborníci se domnívají, že mají větší nadání pro jazykové dovednosti a rétoriku, nezbytnou pro politickou funkci.
Bill Gates
Šéf Microsoftu a filantrop je jedním z překvapivého množství amerických obchodních magnátů. Lze ještě uvést Henryho Forda nebo Johna D. Rockefellera.
Napoleon Bonaparte
Legenda říká, že Napoleon odmítl starodávnou vojenskou praxi pochodovat na levé straně silnice se zbraněmi v pohotovosti v pravé ruce. Civilisty v zemích, které dobyl, měl donutit udělat totéž.
To vysvětluje, proč Britové (kteří spolu s Prusy porazili Napoleona u Waterloo) ještě jezdí vlevo.
Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci, jeden z nejgeniálnějších osobností v historii, pojal svou levorukost do extrému: psal zprava doleva. Mezi kolegy leváky patřili soupeřící renesanční titáni Michelangelo a Raphael
Jimi Hendrix
Levák Jimi Hendrix uměl udeřit do strun v opačném pořadí, což vytvářelo jedinečný zvuk a umožnilo mu střídat při hraní levou a pravou ruku. Kytaristé praváci se marně celá léta snažili napodobit zvuk jeho kytary.