Obrovským zklamáním končí 1. července 1946 Able, test jaderné bomby na tichomořském atolu Bikini. Kdesi – Američané dodnes netuší kde – se stala chyba a bomba s názvem Gilda explodovala mimo předem vytyčený cíl. „Jaderné zbraně se zbytečně přeceňují,“ napíše poté jeden novinář.
„Potřebujeme vyzkoušet, jak dokáže námořnictvo čelit nové zbrani,“ nese se již koncem léta 1945 americkou armádou. Postupně se rodí plány Operace Crossroads (v překladu Křižovatka), jejímž cílem bude otestovat vliv jaderné exploze na válečná plavidla.
Bikini, nepatrný atol v Pacifiku, který je součástí Marshallových ostrovů, se od ledna 1946 jeví jako ideální místo pro test. Asi 150 domorodců, kteří na Bikinách žijí, přesvědčí, že se musejí přestěhovat jinam. Akce se může rozjet naplno.
Nuda v exotice
Ze dna laguny na Bikinách je třeba odstranit korálové útesy. Teprve pak se do ní mohou nastěhovat plavidla, určená pro pokus. Je jich celkem 95, různého typu.
Vesměs jde o vyřazené lodě amerického námořnictva, ale jsou tu i německá či japonská plavidla, kterých se Spojenci zmocnili na konci války.
Do bezpečné vzdálenosti od Bikin připlouvá dalších 150 lodí, na jejichž palubách se nachází potřebný personál pro provedení testů, zástupci amerického Kongresu i tisku. Testy na Bikinách nejsou tajné, naopak.
Američané pozvali také představitele Sovětského svazu. Samozřejmě si je bedlivě hlídají, aby nepřišli do kontaktu s citlivými daty. „Na jediné exotické plavbě, kterou jsem absolvoval, jsem se nesmírně nudil,“ poznamená uštěpačně jistý francouzský delegát.
Zaskočení pořadatelé
Test Able, při němž je jaderná bomba vypuštěna z letadla, nesplní očekávání. Následující pokus – Baker – už je 25. července 1946 ale mnohem úspěšnější. Tentokrát je nálož umístěna pod mořskou hladinou.
Pohled na miliony tun vody a písku z mořského dna, vymrštěné ohromnou silou do ovzduší, je spektakulární. Účinek ohromující. Dokonce vyvádí z míry i Američany, kteří vůbec nepočítali s takovým rozsahem radiace. Zasaženy jí jsou všechny lodě, zahrnuté do testu. Jen devět z nich se později podaří dekontaminovat, aby mohly být sešrotovány.