„Takový gigant přece nemůže nikdo potopit,“ prohodí jeden z německých námořníků, když poprvé vstoupí na palubu bitevní lodi Bismarck. To ovšem netuší, jak šeredně se plete.
Ocelová superzbraň, která se má stát triumfem v arzenálu nacistického námořnictva a přispět k pokoření dosavadního vládce moří, Velké Británie, se totiž odporoučí ke dnu hned při své první válečné výpravě!
Bitevní křižník, jehož stavba vyjde armádu na téměř 200 milionů říšských marek, je za velké slávy spuštěn na vodu v únoru roku 1939. Do služeb německé válečné mašinérie však vstoupí až o několik měsíců později.
„Bismarck byl předán 24. srpna 1940 Kriegsmarine, která tak náhle měla ve svém stavu nejmocnější bitevní loď světa. Jenže se kloudně nevědělo, co s ní,“ zmiňuje se český spisovatel František Novotný.
Na svou první bojovou akci tak slavný bitevník vyrazí až 19. května roku 1941. Za úkol má jediné. Ovládnout severní Atlantik a zpřetrhat trasy, kterými do Británie plují životně důležité lodní konvoje z USA a Kanady.
Zasype jí salvou střel!
Bismarck vypluje spolu s těžkým křižníkem Prinz Eugen z polské Gdyně v přísném utajení. Netrvá to ovšem dlouho a celá akce je prozrazena.
„Royal Navy se dozvěděla o vyplutí německého svazu prostřednictvím britského námořního atašé ve Stockholmu, neboť při plavbě jednou z dánských úžin byl zpozorován švédským lehkým křižníkem Gotland,“ vysvětluje Novotný.
Britové proti nim vyšlou hned několik bitevních plavidel včetně vlajkové lodi HMS Hood, kterou však Bismarck záhy zdevastuje!
Dostane se do křížové palby
Ještě ten den naplánují Britové rozsáhlé stíhání Bismarcka, do něhož zapojí prakticky všechna plavidla v Atlantiku. Hra na kočku a myš trvá pouhé tři dny. „Ráno 27. května prožil Bismarck svoje poslední hodiny v obklíčení anglických lodí a letadel.
Dostal se do křížové palby a utržil údajně stovky zásahů,“ shodují se odborníci. Krátce před jedenáctou dopoledne, nedaleko operačního prostoru německých ponorek a letadel, které by mu mohly poskytnout ochranu, se zmrzačený obr převrátí a klesne ke dnu. Svou první válečnou výpravu tak zakončí po pouhých devíti dnech!