Ježíšův hrob v Jeruzalémě objeví podle křesťanské legendy Helena, matka římského císaře Konstantina. Ten pak na tomto posvátném místě nechá postavit kostel Božího hrobu, který se stane důležitým poutním místem.
Stavba samotná je sice v průběhu dějin několikrát zničena a zase obnovena, i dnes se však lidé mohou poklonit u kamene, na němž byl Ježíš pomazán před uložením do hrobu, před oltářem, který stojí na místě, kde stál Ježíšův kříž, nebo u skály, skrz kterou protékala Ježíšova krev kanoucí z kříže.
Edikula, jež podle tradice zakrývá Ježíšův hrob navíc konečně prošla kompletní opravou…
Stav jedné z nejnavštěvovanějších památek byl přitom kritický. „Rekonstrukci dlouho brzdily neshody mezi křesťanskými církvemi, které mají chrám ve společné správě. Až havarijní stav vedl k dohodě hlavních správců chrámu,“ upřesňují odborníci.
Takzvaná edikula tak prošla první kompletní opravou po více než dvou stech letech. „Dříve byla tato svatyně celá černá, její zdi byly ztmavlé od kouře svíček poutníků.
Nyní má opět svou původní barvu, barvu naděje,“ uvádí Antonia Maropulosová, šéfka týmu expertů, který svatyni restauroval.
Rekonstrukce vyšla na 162 milionů
Edikula, která je nejnavštěvovanější částí chrámu, byla postavena v roce 1810. Od té doby se čas od času prováděly jen dílčí renovační práce. Kompletní rekonstrukce proběhla až letos.
„Pokud by se s nynější opravou nezačalo, hrozilo velké riziko, že by se hrobka zřítila,“ uvedla Bonnie Burnhamová ze Světového památkového fondu. Náklady na rekonstrukci přitom rozhodně nebyly zanedbatelné. Vyšplhaly se v přepočtu asi na 162 milionů korun!
Unikátní pohled
Restaurační práce Božího hrobu prováděl tým asi padesáti expertů z Národní technické univerzity v Aténách, který už dříve opravoval například aténskou Akropoli či chrám Boží moudrosti v Istanbulu.
„Práce se prováděly zejména v noci, aby nemusely být zastaveny prohlídky návštěvníků chrámu,“ dozvídáme se. Prakticky všechny části edikuly byly rozebrány a zrestaurovány, včetně sloupů a kopule svatyně.
V jedné z jejích stěn navíc vznikl otvor, jímž budou moci poutníci poprvé spatřit kámen staré schránky, v níž bylo tělo Ježíše.