Už největší revoluční vědec všech dob Charles Darwin tvrdil, že masožravky jsou nejkrásnější rostliny, jaké příroda stvořila. A to ještě neměl čest s tou největší! Jistě by se divil, co všechno dokáže spořádat!
„Masožravé rostliny musí milovat každý,“ souhlasí americký specialista na masožravky Aaron Ellison, vědec univerzitního výzkumného centra Harvard Forest. Největší masožravka Nepenthes rajah je podle něj ohrožená.
„Klidně si smlsne na velké kryse nebo menším savci. Ve srovnání s ní největší masožravky v Americe nemohou pozřít nic většího než malého mloka,“ říká Ellison. Nepenthes rajah je endemický druh.
V divočině ho lze spatřit jen na hoře Kinabalu a sousední hoře Tambuyukon v Sabahu na Borneu. Rostlina si vybírá vlhké půdy, kde většinou prosakuje spodní voda, a to ve výškách od 1 500 do 2 650 metrů nad mořem.
Poprvé ji objevil na svazích Kinabalu britský koloniální úředník Hugh Low v roce 1858. O rok později ji popsal britský botanik Joseph Dalton Hooker (1817–1911).
Pojmenoval ji Nepenthes rajah po britském obchodníkovi Jamesi Brookovi (1803–1868), který se stal prvním bílým rádžou (panovníkem) a zakladatelem monarchie Sarawak na severovýchodě Bornea. Botaniky masožravka fascinuje dodnes.
Tlama: kalich v podobě urny
Uměle pěstovat se Nepenthes rajah začne už v roce 1881 a od té doby je vždy velmi vyhledávanou. Po dlouhou dobu ji ale lidé mohou spatřit jen zřídka v soukromých sbírkách. Je velmi vzácná, prodává se za vysoké ceny a její růst vyžaduje speciální podmínky.
Nicméně v poslední době se výrazně zlepšily technologie pro pěstování nejrůznějších rostlin, a tak ceny Nepenthes rajah dramaticky klesají. Dnes jsou ve světě už rozšířené.
Nejpodivuhodnější je jejich kalich v podobě urny neboli „tlama“, která dosahuje až 41 cm hloubky a 20 cm šířky. Jak vůbec své oběti chytá? Vůně rostliny kořist přiláká a snaží se na ni vlézt.
Pak ale uklouzne po voskovitém povrchu okraje kalichu a spadne na jeho dno. Tady oběť zachytí trávicí tekutiny, které ji pomáhají rozložit. Kalich může pohltit 3,5 litru vody a až 2,5 litru trávicí tekutiny.
Kromě velkých krys, které jsou výjimkou, Nepenthes rajah příležitostně zachytí malé obratlovce, jako žáby, ještěrky, a dokonce ptáky. To jsou ale spíš nemocná zvířata, která masožravka určitě nemá na jídelníčku pravidelně.
Nepenthes rajah je jen jedním ze dvou druhů rodu Nepenthes, u kterých bylo zdokumentováno, že v přírodě požírají savce. Druhým je Nepenthes rafflesiana. Nejčastější její kořistí je ale hmyz, obzvlášť mravenci.