Zatímco v jejich kokpitu se muži s kniplem v ruce každý den přetahovali se smrtí o svou vlastní existenci, z jejich trupů se na nepřátele smály spoře oděné dívky, poskakovaly kreslené postavičky z dílny Walta Disneyho a zubila mohutná žraločí tlama…
Měly pozvedávat bojovou morálku, stejně jako varovat protivníky před jeho silou. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly hlavně během 2. světové války prostřednictvím amerických bombardérů.
Kořeny nose art, zvláštních malůvek na přídích letounů, však sahají ještě o nějaký ten pátek dál.
Rozjasnění nudné tváře
Píše se rok 1914, když svět zachvátí celosvětové válečné šílenství. Postupně jsou do bojových akcí povolány tanky, chemikálie, ponorky, kulomety a také bojová letadla.
A právě někdy na začátku těch pohnutých dob se začíná s definitivní platností psát historie fenoménu zvaného nose art. První pokus o něj spatří světlo světa už rok předtím v podobě mořského netvora na „nose“ italské létající lodi.
V průběhu první světové války pak mají osobité malůvky zprvu čistě praktický význam. Jelikož mají válečné okřídlené stroje sjíždějící z výrobních linek nudnou jednotnou tvář, jde jen těžko rozlišit jejich příslušnost k jednotlivým jednotkám.
V momentě, kdy je podpořena prvními bojovými úspěchy, bere pozemní personál do rukou malířské náčiní a podle pokynů pilotů začíná jejich letouny zdobit osobitými symboly.
Létající holky
Skutečný zlatý věk však přináší na svých perutích až světová válka číslo 2. Velmi oblíben je zejména americkými letci. Jejich specialitou jsou tzv.
pin-up girls, velmi úsporně oblečené ženy a dívky, jejichž předobrazem jsou většinou tehdy populární herečky, modelky a tanečnice. Piloti pod hlavičkou USAAF si těch, kteří dokážou jejich výkonné zabíjecí mašiny nose artem alespoň trochu zlidštit, velmi cení.
A za jejich výtvory jsou jim ochotni dobře zaplatit.
Jedním z nejoceňovanějších výtvarníků je mechanik 91. bombardovací skupiny Tony Starcer, autor více než 120 kreseb, mezi nimiž vyčnívá hlavně slavná Memphiská kráska (Memphis Belle), namalovaná na přídi bombardéru B-17, který jako první přečkal 25 bojových misí nad Evropou.
Raději zvířata
Zatímco Američané jsou na svou malou pornografickou sbírku hrdí, Britové lascivní nahotinky netolerují, a tak si příslušníci RAF místo nich zkrášlují stroje většinou zvířaty a různými karikaturami.
V omezené míře se pak nose art objevuje i na sovětských letounech, kde je však jeho kreativita utlumena vlasteneckou symbolikou a propagandistickými hesly.