Je zle, už nemá žádné eso v rukávu. Angličané ho tentokrát doběhli. Po tuhém boji musí Bart kapitulovat. Skončí na jihu Anglie v domku opatřeném mřížemi.
Na lodi se Jean Bart (1650–1702) plaví už od svých osmi let! Učí se rychle a v roce 1667 najímá talentovaného mladíka do svých služeb proslulý holandský viceadmirál Michiel Adriaenszoon de Ruyter (1607–1676).
O pár let později se však Bart vrací do Francie, aby sloužil jako korzár francouzskému králi Ludvíkovi XIV. (1638–1715), který vyhlásil válku Nizozemí. Vede si skvěle a již o rok později získává velení na malé lodi.
Křižuje Severní moře a v rychlém sledu po sobě ukořistí deset nizozemských obchodních plavidel. A jak líčí současný autor Jiří Kovařík, než válka s Nizozemím v roce 1678 skončila, Bart „zajal… sám či v součinnosti 81 lodí“.
Krátké zajetí
Štěstí se k němu tentokrát otočilo zády… V roce 1688 zavleče Ludvík XIV. svou zemi do nového konfliktu. V tzv. devítileté válce čelí koalici několika evropských zemí v čele se Svatou říší římskou, Anglií a Nizozemím.
Bart opět nadšeně vyráží na moře, jenže v létě 1689 ho v Lamanšském průlivu zajmou Angličané. Naštěstí ne na dlouho. O pár týdnů později se mu podaří s pomocí uprchlého francouzského hugenota (protestanta) utéct zpátky do Francie…
Přesila ho nezastaví
Devítiletá válka je v plném proudu a Francie bije na poplach. Kvůli špatné úrodě jí hrozí hlad. Země potřebuje obilí, které Ludvík XIV. dosud nechával vozit z Dánska. Jenže Severní moře ovládl nepřítel! Co teď? Kdo zachrání francouzský lid? V úvahu připadá jediný člověk.
Bart královu důvěru nezklame a na konci roku 1693 se s drahocenným nákladem objevuje v Dunkerku (na severu Francie)… Zvládl to jednou, zvládne to i podruhé. Uplyne pár měsíců a Francouzi už zase nemají co jíst. Králův elitní korzár musí znovu na moře.
Tentokrát to ovšem bude složitější, Nizozemci jsou ve střehu. V červnu 1694 s nimi Bart svádí bitvu u nizozemského ostrova Texel, kterou navzdory početní nevýhodě vyhraje. Obilí pro Francii je zachráněno.
Král Slunce září radostí a velkoryse se korzárovi odmění. „Královští heraldikové sepisovali erbovní list, jímž se Jean Bart povyšoval do šlechtického stavu,“ vysvětluje Kovařík.